Čerstvo o Bezákovi. Smutné čítanie.

Všeobecná diskusia o viere

Čerstvo o Bezákovi. Smutné čítanie.

Poslaťod someone » 14 Apr 2015, 22:58

Čerstvo o Bezákovi
Smutné čítanie
Nie kvôli nemu, kvôli cirkvi

„Bolo to pre mňa smutné poznanie, že tak ako v politike či v biznise, aj tu viac záleží na známostiach a kuloárnych dohodách ako na pravde a spravodlivosti. A že za slovom záujmy cirkvi sa často schovávajú osobné a skupinové záujmy.“


Tu nižšie „odomknuté“ texty inak len pre predplatiteľov

A tiež z prvej ruky od bratov v CZ http://www.katyd.cz/clanky/vlk-papez-ro ... bezak.html

Audiencia
http://komentare.sme.sk/c/7744850/bezak ... tacie.html
Každý je zvedavý, či sa prijatie u pápeža ukáže ako prelom v kauze najpopulárnejšieho slovenského arcibiskupa. Ak vyjdeme zo skúsenosti znalcov katolíckej cirkvi, že audiencia je určitým signálom, tak Bezák sa azda dožije rehabilitácie. František sa profiluje ako reformný pápež a nevynechá príležitosť priblížiť cirkev k laikom i takýmto gestom. Už aj preto, že útržky, ktoré poznáme z príbehu emeritného arcibiskupa v Trnave, hovoria v jeho prospech. Všetko nevieme, veď takzvané závažné okolnosti, ktoré predpisuje aj cirkevný kánon, zostali u Bezáka utajené. To, že dôvody odvolania neoznámili ani jemu, nabáda na kacírsku myšlienku, že v rímskej kúrii porušili „ústavu“. Takto sa môžeme len držať domnienky spred troch rokov, že dôvody akosi súvisia s podnikaním jeho predchodcu Jána Sokola, ktorému chodili čudné peniaze z Ameriky. Reči biskupského hovorcu, že KBS je rada, že František prijal Bezáka, sa v kontexte „nekolegiality“, z ktorej ho kedysi obvinili, dajú chápať jedine tak, že pápežovi sa nesluší odvrávať.
Peter Schutz

Arcibiskup Bezák u pápeža
http://www.sme.sk/c/7747510/prijatie-u- ... l-vlk.html
Pápež sľúbil, že prešetrí okolnosti odvolania arcibiskupa Bezáka. VATIKÁN. Pápež František včera prijal v Apoštolskom paláci bývalého trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka na súkromnej audiencii. Pápež mu venoval 50 minút. Pápež prijal Bezáka spolu s českým emeritným kardinálom Miloslavom Vlkom, ktorý sa zásadným spôsobom pričinil o stretnutie. Róbert Bezák vysvetlil pápežovi, že bol odvolaný za zvláštnych a nevysvetlených okolností. Dodnes o tom nedostal žiadny dekrét. „Pozorne ma počúval a povedal, že okolnosti môjho odvolania osobne prešetrí,“ povedal arcibiskup Bezák pre SME. Pápež sa arcibiskupa opýtal aj na to, či slúži verejné omše a ako žil v kláštore v Bussolengu. Bezák mu odpovedal, že čím ďalej, tým je pre neho situácia ťažšia, lebo vidí, ako mnohým záleží na tom, aby sa nikdy nevyjasnila. „Cítil som z jeho strany empatiu,“ povedal arcibiskup Bezák. Róberta Bezáka odvolal z postu trnavského arcibiskupa pápež Benedikt XVI. 2. júla 2012. Počas uplynulých troch rokov Bezák napísal niekoľko listov emeritnému pápežovi Benediktovi aj pápežovi Františkovi, v ktorých žiadal o prijatie. Pápeža Františka poprosil o vypočutie aj osobne, na generálnej audiencii 25. júna 2014. Marie Vrabcová

Rok arcibiskupa Bezáka
http://www.sme.sk/c/7744971/rok-arcibis ... ml?ref=tit
Pápež František pred pol rokom povedal, že Róbertovi Bezákovi zavolá, teraz ho prijal
Počas uplynulého jeden a pol roka sme sa o arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi mohli dočítať, že s ním slovenskí biskupi chceli komunikovať, bude rehabilitovaný, vymenovaný za vojenského biskupa, alebo dokonca, že mieri do diplomatických služieb Vatikánu. Nič z toho nie je pravda. Bývalého trnavského arcibiskupa nikto z kolegov nekontaktoval, nikto mu žiaden post neponúkol a on sa už o to ani neusiloval. Jeho jediným cieľom bolo stretnúť sa s pápežom.

Stretnutie vraj bude možné v tichosti
Arcibiskup Bezák sa 3. decembra 2013 odsťahoval do Talianska. Nie preto, lebo mu to bolo nariadené, ani nie preto, lebo si z viacerých možností vybral práve kláštor v Bussolengu. Generálny predstavený rehole redemptoristov mu ponúkol toto miesto a on ho prijal, lebo chcel vyjadriť ústretovosť cirkvi a byť čím bližšie Rímu. „Prišiel som tam pred Vianocami, myslel som si, že ich prežijem v duchovnom prostredí, v sviatočnej atmosfére. Starým pátrom, ktorí žili v kláštore – spolu so mnou nás bolo deväť – však už nezáležalo na vonkajších prejavoch, ani vianočný stromček sme nemali. Nebola to komunita, ktorá by sa formovala dlhé roky, našli tam miesto redemptoristi na sklonku života z rozličných častí Talianska, aj preto, lebo v susedstve bola nemocnica. Rýchlo som si uvedomil, že tam bude každý deň rovnako jednotvárny, lebo nikto odo mňa žiadnu službu neočakáva.“ Hneď po príchode do Bussolenga dostal arcibiskup Bezák list od novovymenovaného sekretára Svätej stolice Pietra Parolina. Stálo v ňom, že stretnutie so Svätým otcom bude možné, ale v tichosti a bez medializácie. „Kardinál Parolin bol v úrade len štvrtý mesiac, považoval som za nádejné, že sa zaoberá mojou záležitosťou. Aj keď mi na konci svojho listu pripomenul, že apoštolský nuncius je zástupcom pápeža, preto si ho treba vážiť a vyjadrovať mu patričnú úctu. Čím zrejme narážal na moju neochotu komunikovať s bratislavským nunciom Mariom Giordanom.“

Boli tie knihy potrebné?
Na 11. decembra 2013 dostal arcibiskup Bezák pozvanie do Ríma – od prefekta kongregácie pre biskupov Marca Ouelleta. „Bol priateľský, pýtal sa na moje zdravie, a ako keby mimochodom aj na to, o čom by som chcel s pápežom hovoriť. Mal jedinú kritickú poznámku: či tie knihy, ktoré o mne na Slovensku vyšli, boli potrebné. Povedal som, že inú možnosť, ako obhájiť svoju česť, som nemal.“ Päť dní po tomto stretnutí potvrdil pápež František kardinála Ouelleta v úrade, čiže zmyslom celého mohla byť aj prezentácia toho, že arcibiskup Bezák bol vypočutý. Medzičasom arcibiskup Bezák hľadal spojencov aj v Taliansku, lebo pochopil, že k pápežovi sa skôr dostane pomocou ľudí z jeho okolia ako štandardnou cestou. „Bolo to pre mňa smutné poznanie, že tak ako v politike či v biznise, aj tu viac záleží na známostiach a kuloárnych dohodách ako na pravde a spravodlivosti. A že za slovom záujmy cirkvi sa často schovávajú osobné a skupinové záujmy.“ Tak sa cez ľudí, ktorí vypomáhali v kláštore v Bussolengu, dostal arcibiskup Bezák ku kardinálovi Angelovi Comastrimu, ktorý je vikárom Svätého otca pre štát Vatikán a správcom Baziliky Svätého Petra. V liste z 28. marca 2014 mu opísal, aké napätie spôsobilo na Slovensku jeho neodôvodnené odvolanie, a poprosil ho o sprostredkovanie stretnutia s pápežom. Odpoveď však nedostal.

Vyvoláva zbytočný rozruch v médiách
V tomto čase intervenoval u pápeža aj pražský emeritný kardinál Miloslav Vlk. V Dome svätej Marty mu pred Veľkou nocou 2014 odovzdal dokumenty týkajúce sa odvolania arcibiskupa Bezáka a upozornil ho, že celý proces sa neudial v súlade s cirkevným právom. „Svätý otec ma pozorne počúval a sľúbil, že sa na to pozrie, ale aby som sa ho následne pýtal, či už vo veci konal, to nie je v mojej kompetencii,“ povedal nám kardinál Vlk, ktorý kauzu Bezák pravidelne pripomínal aj vysokým hodnostárom Vatikánu. Konkrétnejšej odpovede, ako že sa vec rieši, sa však ani on nedočkal. Prešlo pol roka od času, keď sa arcibiskup Bezák presťahoval do Talianska, a ešte ani o krok nebol bližšie k pápežovi. Preto sa začiatkom júna rozhodol, že sa za ním vyberie aj bez pozvania, na verejnú audienciu. Pred tým ešte prišiel domov na Slovensko, aby sa mohol zúčastniť na omši, ktorú v Partizánskom zorganizovali jeho bývalí spolužiaci z teológie pri príležitosti 30. výročia kňazskej vysviacky. Pred cestou do Ríma si chcel z domu zobrať aj biskupské insígnie a reverendu. O tom, že bude v Partizánskom, sa pravdepodobne od banskobystrického biskupa Mariána Chovanca dozvedel aj kardinál Ouellet, a zavolal arcibiskupovi Bezákovi, aby sa ho opýtal, prečo opustil Bussolengo. „Upozornil ma, že moja prítomnosť na jubilejnej omši nie je žiaduca, lebo vyvolá zbytočný rozruch v médiách. Povedal som mu, že to bude oslava toho, čo najpodstatnejšie určilo môj život, kňazskej vysviacky, a ja tam pôjdem za každú cenu.“

K pápežovi bez pozvania
Verejná audiencia, na ktorú sa Róbert Bezák rozhodol ísť, sa konala 25. júna 2014. Na Námestie svätého Petra ho stráž pustila bez problémov napriek jeho obavám, že bude na zozname osôb, ktoré nemajú povolený vstup. Mal však šťastie, lebo s dvomi americkými biskupmi prišiel na poslednú chvíľu, a tak sa ich pýtali iba na štátnu príslušnosť. Na konci audiencie, keď všetci prítomní biskupi mali možnosť pozdraviť pápeža, sa k nemu konečne dostal aj on. „Keď som sa Svätému otcovi predstavil, s potešením som zistil, že moje meno pozná. Dokonca si všimol, že mám taký istý biskupský kríž ako on. Bola to náhoda, svoj kríž som zabudol doma a tento som si na poslednú chvíľu kúpil vo vatikánskom obchode so suvenírmi za šesť eur. Povedal som Svätému otcovi, že už dlhšie prosím o prijatie, poslal som mu aj niekoľko listov. Odpovedal, že ani jeden nedostal. Povedal som, že práve preto som prišiel, aby som mu svoj list odovzdal osobne. Dal ho svojmu sekretárovi, aby mu ho určite položil na stôl. So mnou sa rozlúčil s tým, že sa najprv musím stretnúť s kardinálom Ouelletom. To ma zamrzelo, ale to, že pápež prejavil záujem o môj list, ma naplnilo nádejou.“ Dňa 3. júla 2014 napísal arcibiskup Bezák kardinálovi Ouelletovi, a na pokyn Svätého otca požiadal o stretnutie. Toto sa uskutočnilo 15. júla – už v oveľa napätejšej atmosfére ako pred pol rokom. Kardinál Ouellet sa zaujímal najmä o to, prečo sa domáha stretnutia s pápežom, keď podal demisiu. Keď ho Róbert Bezák upozornil, že on predsa nepodal demisiu, ale bol odvolaný, a to bez vysvetlenia, kardinál zmenil tému. „Začal hovoriť o tom, že dôvody môjho odvolania sú v jedenástich otázkach, ktoré mi poslali v máji 2012. Ani jeden z tých dôvodov síce sám osebe nie je dosť silný, ale všetky spolu už vraj áno. Oponoval som mu, že ani jedenásť poloprávd a osočovaní nevydá jednu pravdu, ale naše názory sa rozchádzali.“

Omše môže slúžiť, len nemá kde
Po tomto stretnutí napísal Róbert Bezák list sekretárovi pápeža Fabiánovi Pedacchiovi Leanizovi, že splnil požiadavku Svätého otca, stretol sa s kardinálom Ouelletom. Odpoveď nedostal, ak ním nemala byť návšteva veronského biskupa Giuseppeho Zentiho. Ten mu prišiel povedať, že už môže slúžiť omše. Bolo to dosť zvláštne, lebo Róbert Bezák nikdy nedostal cirkevný trest, z ktorého by vyplývalo, že omše slúžiť nesmie. Jedinou prekážkou bolo, že nemal kde, a toto ani veronský biskup nevyriešil. Logicky tým miestom mohol byť len kláštorný kostol, kde už aj tak boli denne štyri omše. „Stretol by som sa s nevôľou pátrov, keby som im jednu zobral alebo pridal piatu, lebo aj na ich omšiach bývalo málo ľudí. Nechcel som za každú cenu meniť zaužívaný poriadok, necítil som, že moja omša by bola pridanou hodnotou, po ktorej talianski veriaci túžia. Napokon tam bola aj jazyková bariéra, a domáci neprijímajú zahraničných ľahko, lebo v Taliansku je kňazov dosť.“ Nádej opäť zažiarila, keď kardinál Vlk koncelebroval omšu s pápežom. „Keď sme si na konci podávali ruky, Svätý otec si pri pohľade na mňa spomenul na Róberta Bezáka. Bez toho, aby som mu ho pripomínal alebo o niečo prosil, mi povedal, že mu zavolá,“ povedal kardinál Vlk. Arcibiskupovi Bezákovi odkázal, aby 27. septembra 2014 čakal na pápežov telefonát. „Bol som vtedy na Slovensku, ale hneď som zavolal do kláštora a povedal som sekretárke, že keď bude volať pápež František, nech mu dá moje telefónne číslo. Ona si ho napísala na ruku a celý deň sa ani nepohla od telefónu, ale pápež nezavolal. Videl som, že aj starí pátri sú z toho sklamaní, lebo nechápali, prečo práve ten pápež, ktorý tak často a rád zdôrazňuje potrebu komunikácie, si nedokáže nájsť čas na svojho biskupa.“

Nemalo zmysel zostať v Bussolengu
Posledným pokusom Róberta Bezáka upozorniť na seba pápeža bolo stretnutie s Gualtierom Basettim, arcibiskupom Perugie, ktoré sprostredkoval kapucínsky mních z Assisi. Biskupa Basettiho vymenoval za kardinála už pápež František, dalo sa predpokladať, že je medzi nimi priateľský vzťah, a preto by sa uňho mohol za Bezákovo prijatie prihovoriť. „Porozprával som mu, čo všetko som už urobil v tejto veci, a poprosil som ho o pomoc. Sľúbil, že sa s pápežom porozpráva, keď budú mať spoločnú omšu začiatkom novembra. Žiaľ, viac sa ani on neozval.“ Aj pre tieto skúsenosti sa arcibiskup Bezák rozhodol, že sa 3. decembra, presne po roku, vráti na Slovensko. Ak by zotrval v Bussolengu, prijal by iba nezmeniteľnosť situácie. „Znamenalo by to, že som rezignoval, a to som si v 54. rokoch svojho života nechcel pripustiť. Komunita ma prijala, ale bolo to málo podnetné prostredie, kde sa v podstate čakalo už iba na stretnutie s Pánom. Ja som chcel byť ešte aktívny a užitočný, preto pre mňa nemalo zmysel tam zostať. Iba ak nie pre slovenských biskupov, ktorí si mysleli, že keď zídem z očí, zídem aj z mysle, a napokon ma už nikomu z nich nebude pripomínať ani vlastné svedomie.“ Arcibiskup Bezák žije aj na Slovensku utiahnutým životom. Omše si naďalej slúži iba doma v obývačke a verejne sa neangažuje, lebo kňazom sa nestal preto, aby reprezentoval sám seba. „Návrat domov pre mňa ešte vonkoncom neznamená nový začiatok. Stále je to ten istý príbeh o náhlom a nevysvetlenom odvolaní, ale ako plynie čas, jeho podstata sa zahmlila a stratila v minulosti. Teraz sa preberajú úplne iné otázky – z čoho chce žiť a čo by mal robiť, kto ho podporuje či vydržiava, s kým komunikuje a s kým sa stretáva, či je vôbec vhodné a žiaduce, aby zostal na Slovensku? Nech sa to už nejako kresťansky dorieši, aby si všetci zainteresovaní i nezainteresovaní vydýchli. Veď sú vraj aj iné, väčšie starosti... Ja viem, svoj osobný život si musí každý vyriešiť sám, ale je humánne, ak v tom nezostane osamotený. Život nie je len o veľkých výzvach a úspešných projektoch. Základom je láska, úcta, dôstojnosť, prijatie, rodina, priatelia – to sú nosné piliere, na ktorých sa dá budovať. Možno nie úplne nový, ale aspoň normálny život. A hádam sa v tomto zmysle môže parafrázovať Biblia: Hľadajte najprv to, čo patrí k podstate človeka, a ostatné vám bude pridané (Mt6, 24-34).“
Marie Vrabcová

Chronológia kauzy
22. 1. 2012 až 1. 2. 2012 v Trnavskej arcidiecéze sa konala apoštolská vizitácia vedená litoměřickým biskupom Jánom Baxantom
26. 7. 2012 – bratislavský nuncius Mario Giordana odovzdal arcibiskupovi Bezákovi list, v ktorom stálo, že má do siedmich dní podať demisiu alebo bude odvolaný
2. 7. 2012 – pápež Benedikt XVI. odvolal Róberta Bezáka z riadenia Trnavskej arcidiecézy bez udania dôvodu.
1. 8. 2012 – arcibiskup Bezák sa stal oficiálne výpomocným duchovným v Radvani
8. 11. 2012 – slovenskí biskupi informovali, že dostali list od pápeža o dôvodoch, pre ktoré odvolal Bezáka, vraj tak konal na obnovenie kolegiality a jednoty medzi biskupmi
10. 12. 2012 - Fórum života požiadalo bratislavského arcibiskupa Stanislava Zvolenského o povolenie, aby Róbert Bezák mohol slúžiť omšu pre aktivistov organizácie, odpoveďou bolo, že by to bolo pastoračne neužitočné
14. až 17. 12. 2012 Róbert Bezák poskytol prvé rozhovory po svojom odvolaní a poukázal na pochybné hospodárenie Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy počas pôsobenia Jána Sokola.
27. 2. 2014 – arcibiskupa Bezáka si predvolal do Ríma prefekt Kongregácie pre biskupov Marc Ouellet, pod hrozbou exkomunikácie mu prikázal nevyjadrovať sa pre médiá, nepoužívať biskupské insígnie, hlásiť sa u bratislavského nuncia, zaradiť sa do rehole a opustiť Slovensko
11. 8. 2013. – banskobystrický biskup Marián Chovanec ukončil pracovný pomer Róberta Bezáka v Radvani, Konferencia biskupov Slovenska mu ponúkla dôchodok, ktorý odmietol
24. 5. 2013 – do Vatikánu doručili petíciu zo Slovenska s 15-tisíc podpismi za rehabilitáciu Róberta Bezáka
3. 12. 2013 – Róbert Bezák opustil Slovensko a presťahoval sa do kláštora v severotalianskom mestečku Bussolengo
11. – 17. 2. 2014 – českí biskupi počas návštevy ad limina apostolorum požiadali pápeža Františka, aby sa s Bezákom stretol
25. 6. 2014 – počas generálnej audiencie sa Róbert Bezák stretol s pápežom Františkom a odovzdal mu svoj list
3. 12. 2014 – arcibiskup Bezák sa po roku vrátil na Slovensko
28. 1. 2015 – hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara sa v súvislosti s tým, že arcibiskup Bezák nesmie slúžiť na Slovensku verejné omše, vyjadril, že v tejto záležitosti by sa arcibiskup Zvolenský musel riadiť inštrukciami Kongregácie pre biskupov
10. 4. 2015 – Arcibiskupa Bezáka vo Vatikáne prijal pápež František na súkromnej audiencii.
Pace et bene!

someone
Obrázok užívateľa
someone
 
Príspevky: 210
Registrovaný: 14 Sep 2013, 17:04

Re: Čerstvo o Bezákovi. Smutné čítanie.

Poslaťod jurov » 23 Apr 2015, 20:58

V Čechách už niektorí považujú celú kauzu za rozuzlenú:

http://www.umlaufoviny.com/index.php?a= ... kupy-divat
Obrázok užívateľa
jurov
 
Príspevky: 368
Registrovaný: 31 Máj 2013, 08:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Čerstvo o Bezákovi. Smutné čítanie.

Poslaťod Tarhiel » 24 Apr 2015, 01:54

jurov, ten článok do kameňa tesať!!!
Aj s dôsledkami, ktoré z neho vyvádza.


https://dennikn.sk/blog/obsluhoval-som- ... cibiskupa/
Shalebridge Lurker, obsessive gaymer, insta-nerd and other Taffin´ interests. Also, I am an UNN von Braun Officer.
Obrázok užívateľa
Tarhiel
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 01 Jún 2013, 00:24
Bydlisko: In the hands of The Builder...

Re: Čerstvo o Bezákovi. Smutné čítanie.

Poslaťod someone » 11 Máj 2015, 23:45

:idea:

Pán arcibiskup Zvolenský
Týždeň

.štefan Hríb
bol som naozaj zvedavý, či zareagujete na prijatie Róberta Bezáka u pápeža
Františka. Preto oceňujem, že ste vec neprešli mlčaním. Ale dovoľte mi pár
otázok.

1. Hovoríte, že český kardinál Vlk, ktorý stretnutie u pápeža zorganizoval,
vám svojou angažovanosťou v celej kauze dal facku. Ale že Vy ju pokojne
pretrpíte, ak to pomôže dobru. Prepáčte, ale tomuto trpiteľskému garde
nerozumiem. Kardinál Vlk predsa vo videu pre .týždeň povedal, že bol
vychovaný k odporu proti nespravodlivosti, a preto od začiatku chápal svoju
angažovanosť v celej veci ako pomoc nespravodlivo odsunutému človeku, voči
ktorému sa navyše postupovalo bez bratskej lásky. Prečo Vás toto facká? Vy
ste sa v tom nejako našli?

2. Podľa kardinála Vlka išlo pri odsunutí Róberta Bezáka o iniciatívu zo
Slovenska, nie z čela Vatikánu. Dokonca tvrdí, že neexistuje dokument o
odvolaní priamo pápežom a pripúšťa, že pápež o tom ani nebol pravdivo
informovaný. Vy, naopak, tvrdíte, že Slovensko s Bezákovým odsunutím nič
nemá a že ako Konferencia biskupov Slovenska ste len poslušne prijali
Benediktovo rozhodnutie. Slovo kardinálovo proti slovu arcibiskupovmu. A ja
teraz neviem - stále medzi Vami platí "Neoklameš"?
3. Tvrdíte, že ste nepovažovali za náležité angažovať sa zo Slovenska za
Bezáka tak, ako to urobil kardinál Vlk. Ale súčasne vyzývate Róberta
Bezáka, aby stretnutie s Františkom využil pre dobro všetkých a pamätal na
to, že nejde o neho, ale o celé spoločenstvo veriacich. Pán Zvolenský, ak
môže byť stretnutie s pápežom využité pre dobro všetkých, prečo ste potom
nepovažovali za náležité pomôcť pri jeho uskutočnení? Alebo si myslíte, že
František sa s Bezákom stretnúť nemal, ale keď sa už stretol, treba len
minimalizovať škody?

4. Hovoríte, že Bezák nebol odvolaný bezdôvodne a odkazujete na
nešpecifikované ťažkosti a spory v jeho arcidiecéze. Pokiaľ viem, najväčšie
ťažkosti a spory Róberta Bezáka v trnavskej arcidiecéze sa týkali Jána
Sokola, jeho minulosti, spôsobov, narábania s ľuďmi a majetkom. Ak teda
nebol Bezák odídený bezdôvodne, staviate sa dnes v týchto sporoch otvorene
na stranu evidovaného agenta ŠtB a jeho spôsobov? Alebo hovoríte o iných
dôvodoch, ktoré nikto okrem Vás nepozná? Asi viete, ako sa v týchto časoch
začína dariť konšpiráciám, preto Vás prosím, nepomáhajte takto budovať
ďalšiu.

5. V poslednej otázke mi dovoľte byť trochu osobný. Žijeme v dobe, ktorá sa
trochu vymkla z kĺbov. Aj morálnych kĺbov. Už dve desaťročia prebieha na
Slovensku zápas, či budú elementárne pravdy a civilizačné hodnoty zahodené
a nahradené egom a záujmami. V tomto zápase by mala byť práve cirkev so
svojimi lídrami nenahraditeľnou autoritou. Ale ste ňou? A môžete ňou vôbec
byť v situácii, keď je Vaším problémom otvorený Bezák, a nie intrigánske
duo Sokola s temným nunciom? Pán arcibiskup Zvolenský, pri odsunutí Róberta
Bezáka ste skloňovali poslušnosť voči Benediktovi. Teraz sa garde
prekvapivo otočilo a ja netrpezlivo čakám, ako sa prejaví Vaša poslušnosť
voči Františkovi. Bratsky Vám vtom držím palce. .

http://www.tyzden.sk/casopis/2015/18/pa ... ensky.html

:idea:
Pace et bene!

someone
Obrázok užívateľa
someone
 
Príspevky: 210
Registrovaný: 14 Sep 2013, 17:04

Re: Čerstvo o Bezákovi. Smutné čítanie.

Poslaťod someone » 11 Máj 2015, 23:57

:idea:

V prípade Róberta Bezáka sa happy end nekoná
SME

Pápež sa bývalému trnavskému arcibiskupovi ospravedlnil, slovenskí biskupi
mlčia

Od prijatia arcibiskupa Bezáka pápežom uplynuli dva týždne, a ako to už
býva, kauza začala žiť vlastným životom. Každý sa k nej vyjadril, každý v
nej svoju rolu trochu zlepšil a zveličil a každý má aj svoju predstavu, ako
by mala pokračovať. Bez ohľadu na to, čo by chcel a o čom sa s pápežom
rozprával Róbert Bezák.

Nevedel, že pápež očakáva jeho
Arcibiskup Bezák sa po trojročnom úsilí dostal k pápežovi skôr vďaka súhre
náhod a vatikánskych mocenských hier, ako niečiemu úsiliu. Do poslednej
chvíle nebolo jasné, či je to audiencia preňho, alebo iba v jeho prospech,
a ak by vďaka predtuche alebo Božiemu vnuknutiu necestoval do Ríma a
neodprevadil kardinála Vlka až do Apoštolského paláca, dozvedel by sa až
následne, že pápež očakával jeho. Veľa to napovedá o vypočítavosti
vatikánskej diplomacie aj o vzťahoch medzi mocnými mužmi Svätej stolice,
ale najmä o tom, že zákulisné rozhodnutia sa aj v Rímskej kúrii robia na
základe osobných záujmov. Ak by to tak nebolo, arcibiskup Bezák by dostal
pozvanie na svoje meno už po tom, ako žiadosť o prijatie odovzdal v júni
2014 pápežovi osobne, a kompetentní by nenechali na náhodu, či sa vôbec
dostaví. Aj napriek všeobecnému nadšeniu z prijatia treba povedať, že mu
chýbala dôstojnosť, ktorú by sme od Vatikánu právom očakávali.
Ak pápež
biskupa musí prijať za chrbtom svojich spolupracovníkov, na akúkoľvek
reformu cirkvi môžeme rovno zabudnúť.


O budúcnosti nebola reč
S pápežom sa Róbert Bezák rozprával 50 minút, ale dôležitejší, ako dĺžka
trvania audiencie je fakt, že mu povedal všetko, čo povedať chcel. Svätého
Otca informoval o tom, že ho zbavili úradu bez udania dôvodu a bez toho,
aby si ho vôbec vypočuli. Dodnes o svojom odvolaní nedostal dekrét, dokonca
vo vysokých cirkevných kruhoch koluje dezinformácia, že podal demisiu. Keď
pápežovi povedal, aká ohováračská kampaň sa voči nemu živila aj živí, žiaľ,
aj za tichého súhlasu slovenských biskupov, ten sa mu za všetky krivdy,
ktoré mu spôsobila cirkev, ospravedlnil. Toto bola tá skutočná morálna
rehabilitácia, ktorú učinil pápež František, okrem toho, že sa nechal
vyfotiť s Róbertom Bezákom. Bolo to však gesto pápeža ako osoby, nie
inštitúcie. Tá si potrebuje celú kauzu ešte prešetriť, preto na audiencii
nemohla byť a ani nebola reč o možnom riešení. Ani o tom, kde by si
arcibiskup Bezák predstavoval vlastnú budúcnosť, a ani o tom, aké miesto
hodné biskupa by mu mohli ponúknuť.

Farizejstvo slovenských biskupov
Všetko, čo na túto tému zaznelo a bolo napísané, sú len dohady médií,
zbožné želania tých, ktorí by Róberta Bezáka radi videli opäť v biskupskom
kresle, a túžby tých, ktorí by boli šťastní, ak by bol čo najďalej od
Slovenska. V tomto imaginárnom bode odpúšťania a rehabilitácie sa
stretávajú predstavy tých, ktorí sa arcibiskupa Bezáka celý čas zastávali,
a tých, ktorí sa podieľali na jeho odvolaní. Hovorca Konferencie biskupov
Slovenska sa po audiencii vyjadril, ako sú slovenskí biskupi radi, že pápež
prijal Mons. Bezáka. „Všetky rozhodnutia a kroky Svätého Otca si vážime a
plne ich rešpektujeme,“ zopakoval Martin Kramara doslova to, čo povedal
jeho predchodca Jozef Kováčik po odvolaní Róberta Bezáka. Znamená to, že
ako slovenských biskupov vtedy nezaujímali dôvody odvolania, ani teraz
nemajú pocit, že by mali urobiť viac, ako vyjadriť cez hovorcu potešenie.
Odhliadnuc od toho, že je to farizejstvo, by sa žiadalo opýtať, čo
slovenskí biskupi na čele s kardinálom Tomkom, ktorý by to do Apoštolského
paláca mal iste bližšie ako kardinál Vlk, urobili pre to, aby pápež Bezáka
prijal?
Zaujímalo doyena slovenských biskupov na celej kauze aj niečo
podstatnejšie, ako to, kto platil pohľadnice na podporu arcibiskupa Bezáka?
A aké ponaučenie si z vývoja situácie zobrali všetci tí, ktorí ešte pred
nedávnom vyhlasovali, že Róbert Bezák sa musí najprv pápežovi ospravedlniť
a kajať, až potom ho možno niekedy prijme?


Lož, pretvárka a faloš
Žiadne, lebo v tejto krajine sa tak ako v politike aj v cirkvi stavia na
vyčkávanie, ututlávanie a krátku pamäť ľudí.
Arcibiskup Zvolenský sa síce
vyjadril, že by sa aj svojho biskupského stolca zriekol, len aby bol pokoj
a zavládla jednota, ale to je len nevierohodná demonštrácia ústretovosti
miešaná so sebaľútosťou. Ani on, ani nikto iný zo slovenských biskupov
Róbertovi Bezákovi nepovedal: prepáč, mýlili sme sa, boli sme zbabelí,
bezcharakterní. Ale aj keby toto gesto niektorí z nich učinili, dalo by sa
silne pochybovať o jeho úprimnosti.
Boli by to totiž tí istí ľudia, ktorí
tvrdili, že bol odvolaný za také hrozné hriechy, ktoré v jeho záujme ani
vysloviť nemôžu, pripravili ho o možnosť slúžiť omše, písali ďakovné listy
autorovi hanebného pamfletu o ňom, a vôbec ich netrápilo, ako žije. Áno,
peniaze mu ponúkli, ale bola by to cena za to, že prestane „odporovať
odvolaniu“ a navždy sa odmlčí. Výzvy na veľkodušnosť a vzájomné odpúšťanie
sú preto oneskorené a neúprimné – adresované emeritnému arcibiskupovi,
ktorého sám pápež považoval za hodného toho, aby si ho vypočul. O svojho
kolegu, ktorý po odvolaní žil vyše roka v podnájmoch, z pomoci priateľov,
nikto z nich neprejavil záujem, ani len súkromný – ak už je to tak, ako v
prípade gratulácie jezuitovi Šebastiánovi Labovi, že biskupi majú v súkromí
iné názory ako oficiálne.

Stačí zdanie jednoty?
Práve pre túto pretvárku a faloš sa príbeh nemôže skončiť happy endom, kde
by sa všetci slovenskí biskupi postavili aspoň na vyhotovenie jednej
fotografie vedľa Róberta Bezáka. Potom, samozrejme, môže ísť opäť do
zahraničia, hlavne aby zdanie bratskej lásky a kolegiality bolo dokonalé!
Žiadne vyvodenie zodpovednosti, žiadne očistenie – pardon, to sa podľa
arcibiskupa Zvolenského udialo práve odvolaním arcibiskupa Bezáka – tak sa
to predsa v cirkvi nerobí. Ešte aj podľa kardinála Vlka treba hľadať také
riešenie, kde nikto nebude ponížený – rozumej podstata problému sa zametie
pod koberec.

[b]Nikdy nikto sa už nebude pýtať, odkiaľ prišli a kam sa podeli
milióny z USA na Sokolových účtoch, kto boli tí veriaci a kňazi, ktorí
písali udavačské listy do Vatikánu na Róberta Bezáka, a prečo ani jeden z
jeho kolegov nezdvihol hlas na jeho obranu, keď ho obviňovali z
homosexuality.
To si skutočne niekto myslí, že pokoj a jednota v cirkvi sa
môžu stavať na takýchto základoch, že vôbec môže byť reč o rehabilitácii
bez toho, aby sa povedala pravda o pôvodcoch všetkého toho poníženia a
utrpenia? A že bez priznania chýb a úprimnej ľútosti možno začať novú
kapitolu v ľudských vzťahoch?[/b]

Zlyhal aj Vatikán
Samozrejme, skutoční vinníci nebudú nikdy pomenovaní, lebo by sa museli
hľadať aj vo Vatikáne.
Príčiny možno boli na Slovensku, ale bez výdatnej
pomoci hodnostárov kúrie by sa arcibiskupa Bezáka nepodarilo odvolať.

Ohováračské listy síce išli z Trnavskej arcidiecézy, ale niekto im tam už
pripravil pôdu, zrejme dobre pohnojenú peniazmi z amerických účtov. A
ktokoľvek zostavil tých jedenásť primitívnych otázok, Róbertovi Bezákovi
ich poslali z Kongregácie pre biskupov, takže zodpovedných treba hľadať aj
tam. Ako aj odpoveď na otázku, či pápež Benedikt vôbec vedel o odvolaní
arcibiskupa Bezáka, alebo to jeho spolupracovníci vyriešili ako čisto
„administratívnu záležitosť“.
A keď sa potvrdí, že v prípade odvolania bolo
porušené kánonické právo, ponúka sa aj otázka, či je Ján Orosch vôbec
legitímnym trnavským arcibiskupom? Iste, takto ďaleko cirkev nepôjde, to by
musela priznať, že zlyhala celá inštitúcia. Preto môže ponúknuť len
polovičné riešenie, náplasť na ranu, bez toho, aby liečila príčiny choroby.

Bez ohľadu na to, čo by niektorým veriacim na Slovensku bolo milé, a ako by
sa potešili veľkému zmiereniu medzi biskupmi, je len na Róbertovi Bezákovi,
či na túto hru pristúpi. To, čím prešiel, ho oprávňuje, aby povedal nie na
akúkoľvek ponuku, ktorá by ho spájala s tými, čo ho zradili. Dosahy toho,
čo spôsobili, sú také vážne, že napraviť sa nemôžu nejakým bezobsažným
gestom na Slovensku. Od 10. apríla 2015 je to už záležitosť len medzi ním a
pápežom.
Marie Vrabcová je reportérka týždenníka Vásárnap.

Práve pre túto pretvárku a faloš sa tento príbeh nemôže skončiť happyendom,
kde by sa všetci slovenskí biskupi postavili aspoň na vyhotovenie jednej
fotografie vedľa Róberta Bezáka. Potom, samozrejme, môže ísť opäť do
zahraničia, hlavne aby zdanie bratskej lásky a kolegiality bolo dokonalé!

http://komentare.sme.sk/c/7770712/v-pri ... ekona.html

:idea:
Pace et bene!

someone
Obrázok užívateľa
someone
 
Príspevky: 210
Registrovaný: 14 Sep 2013, 17:04

Re: Čerstvo o Bezákovi. Smutné čítanie.

Poslaťod Tarhiel » 13 Máj 2015, 00:21

Vyberám s komentárov (budha):

"... podla nich (Boha a prikázaní) vystupujem aj rozpravam...a sudruhovia biskupi mnohe z nich pozabudali....zo slovenskej cirkvi nam tu zostala uz len falosna pretvarka starych panov, co mimo studenych stien ich institucie ziadny respekt nevzbudzuju...uz len lutost...
Shalebridge Lurker, obsessive gaymer, insta-nerd and other Taffin´ interests. Also, I am an UNN von Braun Officer.
Obrázok užívateľa
Tarhiel
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 01 Jún 2013, 00:24
Bydlisko: In the hands of The Builder...


Späť na Cirkev a viera

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 38 hostia

cron