Felipe, mormon a gay

Všeobecná diskusia o viere

Felipe, mormon a gay

Poslaťod Dubravcan » 16 Máj 2017, 22:46

Tesne pred jedným z našich mesačných stretnutí sa niektorým z nás na ulici prihovorili dvaja mladí pekní Mormóni rozprávajúci po slovensky so zaujímavým americkým prízvukom. Pozývali nás na ich stretnutie v Bratislave [oni nevedeli, že my sme gejovia].

Zdroj: http://www.checoenchile.com/2017/05/fel ... n-gay.html

„Zvyky můžeš změnit, ale to, co cítíš, nezměníš,“ říká mi Felipe v kavárně v centru Santiaga. Je mu devětadvacet a líbí se mu kluci. Před čtyřmi lety opustil mormonskou církev a před pár měsíci si stáhnul do mobilu Grindr. Občas se zamyslí a občas nemůže najít ta pravá slova. Vzpomínky na časy, kdy býval mormonským misionářem, ho ale nebolí. Vypráví o té době rád, i když by ji už zpátky nechtěl.

Jednou přišli ke dveřím Felipeho rodiny mormonští misionáři. „Bylo léto, nabídli jsme jim vodu a pozvali je dál. Stali se z nás přátelé,“ vzpomíná Felipe na chvíle, kdy se rozhodl, že vstoupí do mormonské církve. Bylo mu tehdy patnáct a pocházel z tradiční rodiny, jejíž hodnoty se v mnohém shodovaly s mormonskou představou o světě. „Dostal jsem se do mormonské komunity a pak jsem se nechal pokřtít.“

V Chile je podobně jako v dalších státech Ameriky poměrně silný vliv katolické církve. Když se ptám, proč se spíš nepřidal ke katolíkům, má Felipe odpověď: „Mormoni více podporují komunitu. Je to tam živější a hledají, jak využít tvůj potenciál.“ A je pravdou, že protestantské církve získávají na úkor tradiční římskokatolické. V Latinské Americe žije 40 procent všech katolíků, ale lidé vychováni v katolické víře často hledají alternativy. Je to vidět i v ulicích. Když jsem čekal na imigračním v Santiagu, ve frontě stálo pár mormonských dvojic v oblekových kalhotách a bílých košilích s krátkým rukávem. Další jsem pak potkal v autobuse na letiště.

Felipe je dneska otevřený gay, ale v minulosti si prošel obdobím, kdy se sám se sebou musel vyrovnat. Mormonská církev na gaye nevěří. „Když jsem se k mormonům přidal, neuvažoval jsem o své sexualitě. Bylo mi patnáct a měl jsem holku. Až později mi začalo docházet, že se do žádné dívky nemůžu zamilovat. Ale i tak jsem doufal, že se to v budoucnu stane,“ vzpomíná Felipe na dobu, než se rozhodl, že se stane misionářem.

Bylo mu dvacet, měl po škole, a tak se vydal na dvouletou cestu. Vybrali mu jih Chile, kde mezi Osornem a Punta Arenas chodil do domu k domu. „Myslel jsem si, že je to tak správně. Chtěl jsem sloužit. Rozhodl jsem se, že půjdu, vrátím se, ožením se a založím tradiční rodinu, jako byla ta moje,“ říká Felipe a v jeho hlase není náznak pochyb. Svému poslání v mormonské církvi věřil.

Když se ale vrátil, situace se změnila. „Hledal jsem, ale nemohl jsem se zamilovat. Začal jsem pochybovat, podezřívat se. Podíval jsem se na web mormonské církve, abych o gayích zjistil víc.“ Pak Felipe zašel za biskupem a svěřil se mu. „Řekl mi, že je to nemoc a že je potřeba s ní bojovat.“ Mormonská církev toleruje gaye, ale odmítá gay život. „Copak můžu oddělit to, co jsem, od toho, co dělám?“ ptá se Felipe, kterému tehdy došlo, že chová city k jednomu ze svých kamarádů. „Uvědomil jsem si, že nepůjde změnit to, kým jsem. Rozhodl jsem se církev opustit.“

„Měl jsem jednu kamarádku v církvi, která se mnou zůstala. Zbytek se mi odcizil. O všech mimo církev se totiž mormoni domnívají, že jsou na nesprávné cestě,“ říká Felipe o začátku nového života, který se před ním otevřel v pětadvacíti.

Začal poznávat nové lidi a za tři měsíce si našel prvního kluka. „Vrátil by ses k mormonům,“ ptám se. Felipe se moc nezamýšlí a povídá: „Nešlo by to.“ „Ani, kdyby se mormoni více otevřeli?“ zkouším to. „Nemyslím si, že se mormoni mohou otevřít. Mé děti by nemohly být pokřtěny jenom proto, že jsem gay. Možná ve státech by šlo být gayem a mormonem naráz, v Chile ne,“ dokončuje Felipe.

"Mormoni se dokonce na gaye a lesby ve svých řadách připravili. Vytvořili web, na kterém si můžete pustit videa a přečíst si příběhy lidí, kteří zvládli překonat svou nesprávnou životní cestu a nadále zůstali mormony."
GayChristians SK je aj na Facebooku: http://www.facebook.com/gaychristians.slovakia
Obrázok užívateľa
Dubravcan

Späť na Cirkev a viera

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť