Otrávený duch reformácie
SME
Zdroj:
My nie sme cirkev, ktorá Bezákovi oznámi, že sa k jeho prípadu vráti o päťdesiat rokov
Ondrej Prostredník, bývalý dekan Evanjelickej bohosloveckej fakulty, vysokoškolský pedagóg a vynikajúci kazateľ, dostal začiatkom tohto týždňa list od Zboru biskupov, v ktorom mu oznámili, že mu odoberajú poverenie vyučovať teologické predmety na štátom zriadenej a platenej Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského. V očiach biskupov si Prostredník koledoval o takéto rozhodnutie už dlhšie, dvakrát ho pozvali na pohovor, najskôr pre postoj, ktorý zaujal v čase, keď sa apokalyptická sekta Aliancia za rodinu pokúsila zneužiť inštitút referenda v roku 2015, a neskôr, keď musel vysvetľovať, prečo inicioval vyhlásenie teológov a pedagógov fakulty k prípadu Jakuba Pavlúsa, ktorého ECAV prinútila odísť z krajiny za to, že mal na manželstvo také názory, aké sa vedeniu cirkvi nepáčili.
Pre referendum, kvôli Pavlúsovi
V krátkom čase ide už o druhé takéto rozhodnutie cirkevného vedenia, a to napriek tomu, že sa proti tomu ohradili viacerí farári a farárky, veriaci, ako v prípade farníkov Jakuba Pavlúsa, vysokoškolskí pedagógovia i laici, ktorí sa nakoniec farárovi Pavlúsovi poskladali na nový štart v čase, keď sa im narodili dvojičky. Podobných príkladov poznáme v ECAV viac. Pokusy šikanovať farárku Polckovú a farára Ábela z bratislavského zboru pri Veľkom chráme, správy o finančných machináciách a snahách ovplyvňovať verejnú politiku, intrigy, zneužívanie periodika Evanjelický posol spod Tatier na osočovanie a šírenie primitívnych bludov na adresu vybraných teológov, bez možnosti a práva na odpoveď sú iba viditeľnou časťou atmosféry, v ktorej sa ECAV ocitla so súčasným vedením v roku 500. výročia reformácie. Sám som bol konfrontovaný s otvorenou lžou a zavádzaním cirkevného vedenia v čase, keď sme pripravovali do Večere diskusiu o Pavlúsovom prípade. Napriek e-mailom a telefonátom s biskupmi, v ktorých sme ich pozývali do relácie, nakoniec neprišli a neskôr si vymýšľali, že sme ich nepozvali.
Byť dnes luteránom
Pre tých, ktorí ECAV nepoznajú alebo ju považujú za akúsi lepšiu cirkev, ako si to často namýšľajú samotní protestanti, je dôležité vedieť, že slovenskí evanjelici prechádzajú jednou z najťažších kríz myslenia a identity od čias príchodu reformácie. Byť luteránom na Slovensku je totiž taká rodinná záležitosť, takmer všetci sa poznajú alebo poznajú niekoho, s kým sú príbuzní, z čoho vznikla legenda o luteránskej mafii. A sme pyšní, kvôli štúrovcom a SNP, aj keď je to skôr iba taký dojem, bez presnejšieho chápania, ďalšia rodinná tradícia o tom, ako sa generácie luteránskych špičiek obetovali romantizmu, Československu a odboju. Slovenskí protestanti majú rovnako ako katolíci výcvik z politického kresťanstva, dokonca väčší, ako dokážu uniesť. Ale drží to práve vďaka rodinnému presvedčeniu, že sme lepšími a historickejšími, že sme takými a ešte aj hentakými, že máme v sebe údajnú nemeckú poriadnosť a českú lásku k vzdelaniu a švajčiarsky vzťah k peniazom, že byť luteránom je vlastne životný štýl, ktorý nás výraznejšie ako všetko ostatné drží v našom civilizačnom rámci. Luteráni si, žiaľ, vybudovali aj elitný pocit zo života, často sa považujú za úspešnejších a pracovitejších, vidia seba ako historickú pointu strednej Európy, silu, ktorá zvrhla Habsburgovcov, tých, ktorí pomáhajú iným menšinám.
Akoby nám Luther zobral silu
A aké je teda naše kresťanstvo, keď si odmyslíme kultúrne stereotypy a všetko pekné, čo si o sebe hovoríme, keď si po vianočnej bohoslužbe, ako pekne len spieva tá naša pani farárka, potrasieme ruky s predstavou, že máme prednostný vstup do neba? Dnes nie je žiadne. Je to naše zvykové právo a legenda o tom, že s Bohom sa rozprávame priamo, bez sprostredkovateľov. Dôkazom je aj to, že za posledné roky sme ako organizovaná metafyzická skupina neurobili nič také, čo by stálo za povšimnutie. Nie sme schopní prekonať Lutherovo radikálne gesto, akoby nám už vtedy v noci vo Wittembergu zobral všetku našu silu. Slabosť a strach súčasného cirkevného vedenia, kroky deliace spoločenstvo veriacich, neschopnosť otvorene diskutovať o spoločnosti 21. storočia, uchyľovanie sa ku katolíckemu spôsobu komunikácie a odstreľovanie ľudí je niečo, čo dnes v Európe nemá obdobu. Zodpovednosť za túto traumu nesie generálny biskup Miloš Klátik. Celkom ho pohltila cirkevná moc, používa svoju funkciu nie na to, aby bola ECAV výkladnou skriňou moderného kresťanského myslenia, no naopak, snaží sa strachom a náboženskými poverami o sexualite a sprisahaniach mobilizovať vo veriacich strach tak, akoby nevedel, že tieto metódy boli jednou z príčin vzniku reformácie.
Sekta pána Klátika
Všetky skupiny veriacich s rôznymi druhmi citlivosti na závažné spoločenské témy majú právo mať v cirkvi svoje zastúpenie. ECAV nie je sektou pána Klátika a jeho kamarátov, my všetci členovia zborov sa podieľame aj na jej financovaní a je legitímne, že na niektoré témy nemáme rovnaký názor. Zakazovať však výučbu významnému teológovi alebo pripraviť o prácu mladého farára za to, že vnímajú posun v emancipácii ľudí v čase, keď v tradičných krajinách reformácie nie je nezvyčajné natrafiť na zosobášené homosexuálne farárske páry alebo cirkevných hodnostárov, je scestné. Klátik je povinný viesť o týchto témach dialóg, my nie sme cirkev, ktorá Bezákovi oznámi, že sa k jeho prípadu vráti o päťdesiat rokov. My sme synodálne spoločenstvo s vyhraneným zmyslom pre vnútornú demokraciu, v ktorej bol historicky vždy priestor na teologickú diskusiu. Biskup Klátik a všetci, ktorí mu dnes pomáhajú v budovaní bezduchej a teologicky vyprázdnenej cirkvi, by sa mali spamätať a začať otvorene diskutovať. Nie na pohovoroch vyhrážkami, ale v našich kostoloch a presbyterstvách, tak ako sme kolegiálne o všetkom rozhodovali minulých päťsto rokov. Naša cirkev sa zrodila z odvahy postaviť sa proti autorite a je povinnosťou všetkých členov našich spoločenstiev o problémoch diskutovať ako rovní s rovnými, tak ako sa to dialo pri zrode reformácie, a nie v atmosfére strachu a šikany. Inak totiž nie je jasné, čo a kde si povieme k päťstému výročiu okrem toho, že sme stále tu, aj keď nie vždy vieme, ako sme to tak dlho vydržali.
Zajtra PETER FUKATSCH Na tejto strane nájdete každý deň prácu jedného výrazného autora, ktorému dala redakcia SME voľnosť v stvárnení jeho myšlienok.
Naša cirkev sa zrodila z odvahy postaviť sa proti autorite a je povinnosťou všetkých členov našich spoločenstiev o problémoch diskutovať, nie v atmosfére strachu a šikany, ale ako rovní s rovnými, tak ako sa to dialo pri zrode reformácie. MICHAL HAVRAN
Biskupi odstavili Prostredníka
SME
Zdroj:
Teológ vystúpil na Dúhovom pochode. Následne mu odobrali kanonickú misiu
Teológ Ondrej Prostredník, ktorý vystúpil na Dúhovom pochode, už nebude môcť učiť na Evanjelickej bohosloveckej fakulte UK. Pracovať tam zostane.
BRATISLAVA. Na Dúhovom pochode v Bratislave 19. augusta sa Ondrej Prostredník predstavil ako evanjelický teológ a kresťan. Povedal, že hovorí v mene tých kresťanov, ktorí nesúhlasia s nepriateľským názorom cirkví na LGBTI komunitu. Pred približne dvoma tisíckami ľudí, ktorí okrem iného bojujú aj za možnosť uzatvárať registrované partnerstvá, povedal, že práve cirkev by mala tieto požiadavky podporiť. Odvolával sa pritom napríklad aj na predsedu rady evanjelických cirkví v Nemecku Heinricha Bedforda Strohma, ktorý o registrovaných partnerstvách hovorí, že dnešná spoločnosť „potrebuje posilniť kultúru záväznosti“. „Prajem si, aby sme v cirkvách už prestali s absurdným spájaním LGBTI komunity s ohrozením tzv. tradičnej rodiny. Prajem si, aby sme v cirkvách prestali hovoriť o každej menšine ako o čomsi, čo narušuje tradície, kontinuitu a bezpečnosť,“ vyhlásil na Pride Prostredník. Už koncom mesiaca Zbor biskupov evanjelickej cirkvi augsburského vyznania rozhodol, že Prostredníkovi odoberie kanonickú misiu. Nebude teda môcť ďalej učiť na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského.
Pobúril vraj veriacich
V stanovisku, ktoré Zbor biskupov poslal Prostredníkovi aj fakulte, píše, že sa od teológových vyjadrení dištancuje. Biskupi tvrdia, že zneužíva akademickú slobodu vedeckého bádania na bezprecedentné ovplyvňovanie názorov a „plazivé implantovanie názorov, ktoré sú v rozpore so stanoviskom ECAV“. V liste sa biskupi odvolávajú aj na pobúrenie mnohých veriacich. „Zbor biskupov nemôže ďalej zatvárať oči nad konaním Ondreja Prostredníka, a preto mu odníma kanonickú misiu s platnosťou od 15. septembra,“ píšu evanjelickí biskupi. Bližšie vysvetlenie, ako Prostredník zneužíval akademickú slobodu, denník SME nedostal. Generálny biskup ECAV Miloš Klátik je na služobnej ceste a jeho tajomníčka Oľga Klátiková napísala, že nemá právomoc širšie zdôvodnenie zverejniť. „Pánu Prostredníkovi sme všetko podrobne zdôvodnili. Pre médiá sa v tejto veci nebudem vyjadrovať,“ povedal Milan Krivda zo Zboru biskupov. S tretím zástupcom zboru Slavomírom Sabolom sa SME spojiť nepodarilo.
Bez napomenutia
Prostredník ako bývalý dekan bohosloveckej fakulty hovorí, že so situáciou, že by biskupi niekomu zakázali učiť na vysokej škole, sa nestretol. Vysvetľuje, že má zmluvu s fakultou, a nie s cirkvou. Tvrdí, že to, aby mu cirkev zakázala vyučovať na univerzite, nemá v sekulárnej spoločnosti opodstatnenie. „Ak je teologická fakulta verejnou vysokou školou, mala by byť zvrchovaná a teológia ako veda nemôže byť obmedzovaná cirkevným učením,“ hovorí. Vysvetľuje, že situáciu vníma podobne, ako keby evanjelikovi, ktorý učí na prírodovedeckej fakulte, zakázali biskupi učiť, lebo prednáša o evolúcii. Evanjelické cirkvi v zahraničí majú k homosexualite a registrovaným partnerstvám pomerne otvorený vzťah. V Česku, Nemecku aj v Spojených štátoch sa na ne pozerajú skôr ako na inštitút, ktorý by mala cirkev podporiť, pretože posilňuje pevnosť zväzkov. „To nie je môj originálny názor, ale pohľad rozšírený v biblickej teológii. Preto o ňom musím hovoriť,“ vysvetľuje. Prostredníka prekvapilo aj to, že ho vopred nikto nevaroval. Na pohovor ho síce pred časom predvolali, ale pre iné jeho verejné vyjadrenia. Prispel aj na zbierku pre kaplána Jakuba Pavlúsa, ktorý sa pred časom zastal homosexuálov a biskupi s ním ukončili pracovný pomer. Dnes Pavlús pracuje v Česku. Práve Pavlúsov prípad bol prvým, v ktorom vedenie evanjelikov ukázalo, že nebude tolerovať názory, ktoré sa zastávajú homosexuálov. Mladý kňaz z Turian sa ešte pred takzvaným referendom za tradičnú rodinu podpísal pod výzvu, ktorá hovori
O prácu celkom nepríde
Okamžitý koniec na fakulte Prostredníkovi nehrozí. Keďže kanonická misia sa vzťahuje len na pedagogickú činnosť, môže ďalej pracovať ako výskumný pracovník. „Máme záujem chrániť našich zamestnancov v každom ohľade a pokiaľ nedošlo k porušeniu pracovného poriadku alebo zákonov Slovenskej republiky, nemáme dôvod ho disciplinárne postihovať,“ hovorí dekan fakulty Ľubomír Batka. Hovorí, že krok biskupov môže škole sťažiť začiatok nového akademického roka. Nikto s ňou rozhodnutie nekonzultoval a môže mať problém nájsť nového pedagóga za dva týždne. Rozhodnutie biskupov komentoval len slovami, že naň majú podľa zákona právo. Osobne sa s ním nestotožňuje. „Členovia akademickej obce majú plné právo podieľať sa na pochodoch a podujatiach, ktoré nepropagujú neznášanlivosť, rasovú, rodovú a inú. Takže ak by to bol pochod, ktorý propaguje neznášanlivosť, mal by som problém,“ tvrdí Batka. Za nešťastné považuje rozhodnutie biskupov aj kazateľ cirkvi bratskej Daniel Pastirčák. Myslí si, že biskupi síce obhajujú svoju pozíciu vo svojom učení, ale na druhej strane to mohla byť príležitosť, aby sa v tejto veci otvoril dialóg. „Takto to vopred všetko ukončili, a to je nešťastný krok,“ hovorí.
Peter Kapitán © SME
Prajem si, aby sme v cirkvách už prestali s absurdným spájaním LGBTI komunity s ohrozením tzv. tradičnej rodiny. Ondrej Prostredník, teológ
Teológovi zakazujú učiť za dúhový pochod
Denník N
Teológ a publicista Ondrej Prostredník podľa Zboru biskupov evanjelickej cirkvi už nesmie učiť študentov Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského. Biskupi to oznámili listom fakulte aj Prostredníkovi. Dôvodom je jeho vystúpenie na dúhovom pochode 19. augusta. Teológ sa tam verejne zastal práv LGBTI komunity. „Prichádzam preto, aby som hovoril za tých kresťanov, ktorí nezdieľajú ten názor cirkví, ktorý väčšinou počujete ako oficiálny názor cirkví a ktorý je veľmi nepriateľský voči LGBTI komunite,“ povedal na pochode. „Ak by malo cirkvám na niečom záležať, tak je to práve podpora každého, kto chce žiť v usporiadanom a vernom vzťahu,“ vravel Prostredník. Trest za tieto výroky prišiel už o 11 dní. Biskupi na konci augusta rozhodli, že v súvislosti s jeho „medializovanými výstupmi“ na Dúhovom pride mu k 15. septembru odnímajú kánonickú misiu, čo je podľa evanjelickej cirkvi právo vyučovať teológiu.
BISKUPI: PLAZIVO OVPLYVŇUJE MLADÝCH
„Ondrej Prostredník zneužíva postavenie docenta Evanjelickej bohosloveckej fakulty a akademickú slobodu vedeckého bádania na bezprecedentné ovplyvňovanie názorov najmä mladých veriacich a študentov teológie na postupné plazivé implantovanie názorov, ktoré sú v rozpore so stanoviskom Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku,“ napísala cirkev v stanovisku, ktoré poslala okrem Prostredníka aj dekanovi fakulty a rektorovi univerzity. Školu žiadajú, aby rozhodnutie rešpektovala. O zákaze učiť pre Prostredníka píše aj denník SME. Odobratie kánonickej misie je vlastne zákazom vyučovať teológiu a takéto ustanovenia majú vo svojich štatútoch všetky teologické fakulty, aj keď ich platí štát z verejných a nie cirkevných peňazí. Nepriamo im to umožňuje aj vysokoškolský zákon. Pod dokumentom, ktorý cirkev zatiaľ nezverejnila na svojom webe, sú podpísaní generálny biskup ECAV Miloš Klátik a biskupi Slavomír Sabol a Milan Krivda. O možnosti odvolať sa v dokumente so 17 riadkami nepíšu. Prostredník Denníku N povedal, že rozhodnutie prišlo bez predchádzajúcej výzvy. Teológ patrí k liberálnym evanjelikom a svoje názory roky verejne publikuje. „Po každom mojom verejnom vystúpení, ktoré iritovalo biskupov, teda aj v prípade referenda v roku 2015 a prípade Jakuba Pavlúsa pred rokom, keď som zorganizoval stanovisko, ku ktorému sa pripojili viacerí ľudia, si všetkých signatárov volali na koberec a rozprávali sa s nimi a to som absolvoval aj ja. Vôbec tam však nebola reč o tom, že mi nedovolia učiť.“ Prostredník sa zastal kňaza Pavlúsa, ktorého odvolali za to, že sa zastal manželstiev homosexuálov. „Z pohľadu cirkvi nie som kompetentný učiť teológiu. Teraz je však, samozrejme, otázka, čo to znamená pracovnoprávne a čo to znamená z hľadiska verejnej vysokej školy. Lebo ja nemám pracovnú zmluvu s cirkvou, ale s univerzitou,“ hovorí Prostredník. Vraví, že jeho prípad okrem iného otvára aj otázku, do akej miery sú teologické fakulty verejných vysokých škôl nezávislé od cirkví a mali by sa podľa neho na to pozrieť aj poslanci.
DEKAN EŠTE NEVIE, ČO UROBÍ
Dekan fakulty Ľubomír Batka hovorí, že ešte nevie, ako sa s prípadom vyrovnajú. S Prostredníkovým vystúpením nemá problém. „Je občianskym právom každého zamestnanca Univerzity Komenského zúčastniť sa na organizovaných a povolených pochodoch, ktoré nepropagujú násilie, rasovú, náboženskú alebo rodovú neznášanlivosť.“ Dekan Batka naznačuje, že ani odňatie kánonickej misie nemusí znamenať koniec pracovného pomeru. „Kanonická misia sa vzťahuje na pedagogické pôsobenie. Na fakulte sú aj vedeckí pracovníci. Spôsobuje nám to problémy takto pred začiatkom semestra.“
MIRO KERN
Evanjelici odstavili učiteľa za pochod
SME
Zdroj:
Evanjelický teológ Ondrej Prostredník už nebude môcť učiť na univerzite.
BRATISLAVA. Na Dúhovom pochode za práva homosexuálov v Bratislave vystúpil teológ Ondrej Prostredník ako reprezentant kresťanov. Podporil myšlienku registrovaných partnerstiev s tým, že takýto vzťah neodporuje biblickému učeniu. Odvolával sa na rôzne evanjelické cirkvi z Česka, Nemecka či Spojených štátov. Zbor biskupov evanjelickej cirkvi na to reagoval zrušením Prostredníkovej kanonickej misie. Znamená to, že ďalej nebude môcť učiť na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského. „Teológia ako veda nemôže byť obmedzovaná cirkevným učením,“ myslí si Prostredník. S tým, že by biskupi zakázali takýmto spôsobom niekomu učiť na univerzite, sa ešte nestretol. Zbor biskupov na doplňujúce otázky o dôvodoch ukončenia Prostredníkovej kanonickej misie nereagoval. Minulý rok sa evanjelickí biskupi pre tolerantné názory na homosexuálne zväzky zbavili aj kňaza Jakuba Pavlúsa. Narýchlo s ním rozviazali pracovný pomer. Pavlús dnes robí kňaza v Česku. (kpt)
Stredovek
SME
Zdroj:
Stĺpček Beaty Balogovej
Ondrej Prostredník chcel diskutovať. Odomykať hrdzavé zámky a otvárať cirkevné dvere pre všetkých, ktorí chcú vstúpiť v dobrej viere. Lebo to je cesta pre každú cirkev, ktorá má ambície byť živou inštitúciou a nielen správkyňou kostolov. Evanjelický teológ chcel, aby cirkev začala veriacim vysvetľovať, že „túžba ľudí s menšinovou sexuálnou orientáciou po živote v usporiadanom a právne uznanom vzťahu nie je hriech ohrozujúci rodinu“. Ale zbor biskupov evanjelickej cirkvi augsburského vyznania nechce diskutovať, prečo Prostredníkovi zakázal vyučovať na verejnej univerzite. Evanjelická cirkev nediskutovala ani s kaplánom Jakubom Pavlúsom, ktorý by si „netrúfol nikoho odsúdiť len preto, že je inak sexuálne orientovaný“. Dnes slúži omše v exile. A to v čase, keď v zahraničí evanjelické cirkvi otvárajú svoje dvere pre všetkých, ktorí hľadajú oporu vo viere. Lebo pochopili, že konzervovanie stredoveku vyprázdňuje ich kostoly. Kedy to cirkev na Slovensku pochopí?
Vystúpil na Dúhovom pochode, zakázali mu učiť
Pravda
Zdroj:
Evanjelický teológ Ondrej Prostredník, ktorý na nedávnom Dúhovom pochode podporil požiadavky LGBTI komunity, už nebude vyučovať na bratislavskej Univerzite Komenského. Zakázal mu to Zbor biskupov Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku, ktorý sa od jeho verejných vyjadrení dištancuje. „Priatelia, chcem vás informovať, že dňa 30. 8.2017 rozhodol zbor biskupov o odňatí mojej kanonickej misie pre vyučovanie na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave," napísal známy teológ na sociálnej sieti. Zverejnil aj stanovisko biskupov podpísané generálnym biskupom ECAV na Slovensku Milošom Klátikom. „Zneužíva postavenie docenta a akademickú slobodu vedeckého bádania na bezprecedentné ovplyvňovanie názorov najmä mladých veriacich a študentov teológie na postupné, plazivé implantovanie názorov, ktoré sú v rozpore so stanoviskom našej cirkvi," uvádza sa v stanovisku. (odu)
Za účasť na Pride zakázali teológovi učiť
STV 1
Zdroj:
Evanjelickému teológovi Ondrejovi Prostredníkovi kázal Zbor biskupov učiť na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského. V liste, ktorý mu doručili, to zdôvodnili tým, že vystúpil na pochode Pride a postavil sa za práva homosexuálov. Dekan školy zatiaľ nerozhodol, ako bude v prípade postupovať.
Katarína Jánošíková, redaktorka: „Biskupi v liste píšu, vraj opakované mediálne výstupy Ondreja Prostredníka poburujú veriacich evanjelickej cirkvi. Za vystúpenie na Dúhovom pochode Pride mu teraz stopli kanonickú misiu, čo v preklade znamená, že viac nesmie učiť na bohosloveckej fakulte.“
Ondrej Prostredník, evanjelický teológ: „Na Dúhovom pochode som vyjadril podporu požiadavke LGBTI komunity po právnej úprave registrovaných partnerstiev teda spolužitia osôb rovnakého pohlavia, ktoré zatiaľ v právnom poriadku v Slovenskej republike absentuje. Hovoril som o tom, že z hľadiska teologického je cenné, keď ľudia chcú žiť v záväznom vernom dlhodobom vzťahu.“
Odpoveď Generálneho Biskupského úradu ECAV (text v obraze): „Rozhodnutie, na ktoré sa pýtate, je spoločným rozhodnutím Zboru biskupov evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku. Generálny biskup je na služobnej ceste v zahraničí.“
Miroslav Kocúr, teológ, analytik: „Keď máme prekonávať tieto predsudky, keď ich zakážeme, keď zakážem už len dialóg na túto tému, tak ťažko nájdeme v tomto zmysle nejaké zmysluplné riešenie.“
Ondrej Prostredník: „Ako ďalší dôvod sa tam spomína to, že zneužívam akademickú slobodu na plíživé šírenie názorov, ktoré nie sú v súlade s učením evanjelickej cirkvi.“
Katarína Jánošíková: „Toto nie je prvýkrát, čo biskupi riešia teológa Ondreja Prostredníka. Nepáčilo sa im, keď sa postavil za kňaza Jakuba Pavlúsa, toho odvolali po tom, ako tiež podporil homosexuálne partnerstvá. Prostredník mal s biskupmi problém aj po vyjadreniach k referendu o rodine pred dvoma rokmi. Tentoraz prišiel namiesto rozhovoru rovno list so zákazom.“
Miroslav Kocúr: „Keď docent teologickej fakulty nemôže vyjadriť svoj občiansky postoj alebo jeho občiansky postoj, ktorý je aj argumentačne dosť podložený jeho v tomto prípade teologickou erudíciou, no tak je to otázka, že kde sa už o tom má diskutovať.“
Ľubomír Batka, dekan Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK: „Odňatie kanonickej misie sa týka pedagogickej činnosti, samozrejme na univerzite aj na fakulte pôsobia vedeckí pracovníci, takže je možné pôsobiť ďalej aj vedecky a to si myslím, že je dobré riešenie.“
Katarína Jánošíková: „Ondrej Prostredník pôsobí na bohosloveckej fakulte takmer dvadsať rokov. Rozhodnutie o ukončení jeho kanonickej misie platí od polovice septembra. Dekan sľubuje, že škola dovtedy o prípade rozhodne.“
Za účasť na Dúhovom pochode zákaz výučby teológie
Rádio Slovensko
Zdroj:
Za vystúpenie na Dúhovom pochode zákaz výučby teológie. Takýto postoj zaujal zbor biskupov evanjelickej cirkvi, ktorý odňal evanjelickému teológovi a vysokoškolskému učiteľovi Ondrejovi Prostredníkovi takzvanú kánonickú misiu. Hlavným dôvodom sú jeho vyjadrenia, v ktorých sa verejne zastal práv LGBTI komunity.
Lucia Osvaldová, redaktorka: „Zbor biskupov evanjelickej cirkvi doručil teológovi Ondrejovi prostredníkovi list, v ktorom sa dištancuje od jeho podpory LGBTI komunity na dúhovom pochode a zakazuje mu učiť teologické predmety na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského. Z listu ďalej citujeme.“
Zbor biskupov evanjelickej cirkvi: „Ondrej Prostredník zneužíva postavenie docenta Evanjelickej bohosloveckej fakulty a akademickú slobodu vedeckého bádania na bezprecedentné ovplyvňovanie názorov najmä mladých veriacich a študentov teológie na postupné plazivé implantovanie názorov, ktoré sú v rozpore so stanoviskom Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku.“
Lucia Osvaldová: „Ondrej Prostredník na fakulte pôsobí už viac než sedemnásť rokov. Zákaz učiť teológiu mu cirkev len oznámila. Viac sa o jeho vystúpení na Dúhovom pochode nerozprávali.“
Ondrej Prostredník: „Zatiaľ neviem, čo bude nasledovať. Moja pracovná zmluva je s Univerzitou Komenského a jej Evanjelickou bohosloveckou fakultou a nie s evanjelickou cirkvou. To znamená, že môj zamestnávateľ teraz musí rozhodnúť, ako naloží s týmto stanoviskom.“
Lucia Osvaldová: „Keďže doteraz sa univerzita s podobným prípadom nestretla, vedenie fakulty sa obráti na právnikov. Hoci cirkevné pravidlá by mali stáť nad pracovnou zmluvou, škola sa Ondreja Prostredníka nechce vzdať. Hovorí dekan Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského Ľubomír Batka.“
Ľubomír Batka, dekan Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského: „Odňatie kanonickej misie sa týka pedagogickej činnosti, samozrejme na univerzite aj na fakulte pôsobia vedeckí pracovníci. Je možné pôsobiť ďalej aj vedecky. To si myslím, že je dobré riešenie.“
Lucia Osvaldová: „Cirkevný analytik a teológ Miroslav Kocúr si myslí, že teologické fakulty na štátnych univerzitách majú mať tiež akademickú slobodu a priestor na diskusiu.“
Miroslav Kocúr, cirkevný analytik a teológ: „Ak o tom nemôžu diskutovať a verejne vstúpiť do tejto diskusie vysokoškolskí pedagógovia, tak je potom otázne, do akej miery bude o tom schopná diskutovať spoločnosť dnes na prahu teda dvadsiateho prvého storočia.“
Lucia Osvaldová: „Požiadali sme o stanovisko aj evanjelickú cirkev, aby bližšie zdôvodnila svoje rozhodnutie. Z kancelárie generálneho biskupského úradu nám odpísali, že išlo o spoločné rozhodnutie zboru biskupov evanjelickej cirkvi a generálny biskup Miloš Klátik je služobne v zahraničí.“
Dúhy a blesky v evanjelickej cirkvi
Svet kresťanstva
Zdroj:
Presne rok od kauzy Pavlús riešia slovenskí evanjelici kauzu Prostredník. Oba prípady majú spoločného menovateľa – postoj k homosexuálnym zväzkom.
Evanjelickému teológovi a bývalému dekanovi Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave Ondrejovi Prostredníkovi pred niekoľkými dňami Zbor biskupov Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) odňal kanonickú misiu. Ide o cirkevné poverenie, bez ktorého pedagóg nemôže vyučovať teológiu alebo náboženstvo.
Dôvod? Kým ECAV za manželstvo považuje len „exkluzívny, trvalý, na rovnosti založený zväzok muža a ženy“ (Vyhlásenie o manželstve a rodine prijaté Synodou ECAV 28. 6. 2013 v Myjave), teológ Prostredník, rovnako ako niekdajší kaplán v Turanoch Jakub Pavlús majú iný názor.
Určite s ním nie sú v rámci slovenskej evanjelickej cirkvi osamotení, ale na rozdiel od iných ho nahlas prezentovali – Pavlús počas referenda o rodine v roku 2015, Prostredník počas augustového Dúhového pochodu v Bratislave.
V oboch prípadoch prišiel zakrátko disciplinárny postih – Pavlúsovi po skončení pracovného pomeru na čas určitý nepredložili novú pracovnú zmluvu a dnes pôsobí v moravskej Doubrave už ako farár Českobratskej cirkvi evanjelickej. Prostredníkovi zasa biskupi odobrali súhlas k výučbe.
„Ondrej Prostredník zneužíva postavenie docenta Evanjelickej bohosloveckej fakulty a akademickú slobodu vedeckého bádania na bezprecedentné ovplyvňovanie názorov najmä mladých veriacich a študentov teológie na postupné plazivé implantovanie názorov, ktoré sú v rozpore so stanoviskom Evanjelickej a. v. cirkvi na Slovensku. Opakované mediálne výstupy brata Prostredníka vyvolávajú pobúrenie mnohých veriacich,“ napísali vo svojom stanovisku generálny biskup Miloš Klátik, biskup východného dištriktu Slavomír Sabol a biskup západného dištriktu Milan Krivda.
Z reakcií Ondreja Prostredníka, ktorý stanovisko medializoval cez svoj facebookový profil, je zjavné, že disciplinárny trest ho neteší, ale zároveň si z neho nerobí až takú ťažkú hlavu. Má na to viacero dôvodov.
Evanjelici – na rozdiel od katolíkov – nemajú najvyšší učiteľský úrad. Čo z toho vyplýva? Kým učenie katolíckej cirkvi o manželstve je záväzné pre všetkých veriacich, jednotlivé evanjelické (protestantské) cirkvi majú vieroučnú autonómiu. Zatiaľ čo slovenská ECAV homosexuálne zväzky odmieta, viaceré evanjelické cirkvi na Západe ich požehnávajú a občas v nich žijú aj samotní duchovní či duchovné.
Prostredník tým môže argumentovať odôvodnenosť svojich názorov a vedenie slovenských evanjelikov viniť zo skostnatenosti. A to za potlesku médií, pre ktoré je cirkev väčšinou len konzervátorom temného stredoveku a každý cirkevný disident predstavuje proroka svetlých zajtrajškov.
„Možno očakávať, že disciplinárny postih známeho teológa uvoľní ďalšiu vlnu nespokojnosti so súčasným vedením ECAV.“ Zdieľať
Aj keď treba priznať, že za nálepku inkvizítorov si nevhodným prevedením niektorých rozhodnutí a neobratnou komunikáciou môžu občas aj samotní biskupi. Predsa len, ponechať bez práce živiteľa rodiny s dvoma malými deťmi je naozaj tvrdým riešením, ktoré pobúrilo aj tých, ktorí s Pavlúsovými názormi absolútne nesúhlasili. Aj vďaka jeho prípadu je Prostredníkovo potrestanie vnímané omnoho citlivejšie.
Kauza Prostredník navyše prichádza v čase dlhodobo zlej atmosféry medzi slovenskými evanjelikmi. Okrem spomínaných prípadov ju počas posledného roka poznačila aj kauza Mucha. Každá z týchto afér bola pritom spojená s kritikou vedenia ECAV, najmä generálneho biskupa Klátika. Možno preto očakávať, že disciplinárny postih známeho teológa uvoľní ďalšiu vlnu nespokojnosti.
Ak však stanovisko „za“ Prostredníka a „proti“ vedeniu, ktoré zrejme príde zo strany niektorých aktivistov, bude spojené s podporou požiadaviek LGBTI komunity, časť evanjelikov s tým bude mať veľký problém.
Bez ohľadu na to, pre potrestaného teológa je kľúčové, že sa ho verejne zastal dekan evanjelickej bohosloveckej fakulty Ľubomír Batka, ktorý v minulosti podporil aj Jakuba Pavlúsa. Batka pre médiá vyhlásil, že členovia akademickej obce majú právo podieľať sa na pochodoch a verejných podujatiach a ako dekan fakulty bude chrániť svojich zamestnancov, pokiaľ nedošlo k porušeniu zákonov alebo pracovného poriadku.
Päťsté výročie protestu proti vtedajšiemu cirkevnému vedeniu sa tak v slovenskej evanjelickej cirkvi zatiaľ nesie doslova v protestnom duchu.