Članok z prednášky Paula Camerona

About gay & christians - o homosexualite a kresťanstve

Članok z prednášky Paula Camerona

Poslaťod jurov » 10 Nov 2019, 21:51

Gejov treba postaviť mimo zákona. Americký psychológ na Slovensku šíril nenávisť a pseudovedu

https://dennikn.sk/1646610/gejov-treba- ... seudovedu/

Ria Gehrerová

Farár z Lozorna Vladimír Sabo Denník N na prednáške amerického psychológa Paula Camerona nechcel, vyhráža sa trestným oznámením.

Do kostola v Lozorne sa vo štvrtok večer náhlili desiatky ľudí. „Akurát som prišla z práce, ani sa mi veľmi nechcelo. Uvidím, koľko vydržím,“ hovorila unavene staršia pani, ktorá sa tešila na farára Mariána Kuffu. Verí, že jej kázeň a prednášky pomôžu utriediť si myšlienky o súčasnom svete.

Podujatie napokon trvalo viac ako štyri hodiny. Okrem Kuffu v kostole vystúpil aj americký psychológ Paul Cameron, ktorý je presvedčený, že svet by sa mal rázne postaviť proti gejom a lesbám, lebo inak ich bude na svete čoraz viac, až sa prestanú rodiť deti a ľudstvo zanikne.

S Kuffom má spoločné napríklad to, že homosexuálov prirovnáva k vrahom. „Verím, že homosexualita je horším hriechom ako vražda,“ povedal nám Cameron aj v kostole v Lozorne.

Američan tento víkend oslávil osemdesiatku, je to energický chlapík, ktorý si svojimi šokujúcimi tvrdeniami vie získať pozornosť publika. „Ak chcete byť zdravší a šťastnejší, prestaňte s homosexualitou,“ radil Cameron už na prednáške v Bratislave pár dní predtým. „Pravdepodobne je lepšie vôbec nebyť v ich blízkosti,“ dodal s úsmevom. Okrem Bratislavy a Lozorna vystúpil aj v Nitre a v Trnave.

Život gejov a lesieb je podľa neho krátky a nešťastný, plný drog, depresií, opletačiek s políciou a pohlavných chorôb. Homosexualitu považuje za ťažší hriech ako vraždu. Gejov a lesby nazýva parazitmi. A rodičom homosexuálnych detí odporúča vyhodiť ich z domu.

Pre konzervatívne kresťanské organizácie na celom svete je Cameron hviezdou a pravidelne mu organizujú prednáškové turné, na ktoré chodia stovky ľudí. Na Slovensku mu ho zorganizovala Aliancia za rodinu a Nadácia Slovakia Christiana, ktorá sa širšej verejnosti pripomenula najmä petíciou proti pochodu čertov.

Pre odborníkov v oblasti psychológie je Cameron dávno uzavretou kapitolou. Pre prekrúcanie štúdií a nepresné vedecké interpretácie sa od neho už v osemdesiatych rokoch dištancovala americká psychologická asociácia. V deväťdesiatych rokoch sa k nej pridala aj kanadská asociácia. Keďže sa na akademickej pôde pre nepoctivý výskum zdiskreditoval, v médiách vystupuje ako expert Family Research Institute (Inštitút pre výskum rodiny), ktorý si sám založil. Predtým bol na čele organizácie ISIS (Scientific Investigation of Sexuality), opäť išlo o organizáciu, ktorú sám založil.

Manželský sex? Nuda

Cameron proti homosexualite argumentuje veľmi špecifickou teóriou. Je presvedčený, že homosexuálny sex je pre ľudí obrovským lákadlom a je ťažké mu odolávať.

Pre magazín Rolling Stones v roku 1999 povedal: „Manželský sex speje k nudnému koncu. Spravidla neposkytuje taký druh sexuálneho uspokojenia, ktorý môže poskytnúť sex homosexuálny.“ Na tomto svojom tvrdení trvá dodnes.

Odôvodňuje to tým, že napríklad muži sa ako skupina lepšie poznajú, majú podobné telá, a preto sa vedia lepšie uspokojiť. Po zverejnení týchto tvrdení Cameron v minulosti čelil aj otázkam, či sám nie je gej. Odpoveď bola nie.

Ako dieťa bol Cameron podľa vlastných slov dvakrát zneužitý. Raz mužom a raz ženou. „Druhýkrát som si to užil viac ako prvý raz,“ žartoval o tom počas rozhovoru v Lozorne.

Je presvedčený, že homosexualita by sa mala čo najdôslednejšie skrývať. „Žijeme v spoločnosti, v ktorej ľudia môžu mať rôzne sexuálne vzťahy, môžu čosi ukradnúť. Kým to robia v tajnosti, nikomu neubližujú a nemenia to, čo je v spoločnosti akceptované. Keď to začnú robiť verejne, tak vlastne hovoria, že to, čo robia, je akceptovateľné,“ tvrdí Cameron.

Z toho istého dôvodu napríklad nesúhlasí ani s tým, aby sa v školách učilo o rôznych sexuálnych orientáciách. Domnieva sa totiž, že keď sa deti dozvedia, že môžu mať sex aj s rovnakým pohlavím, túto možnosť využijú. „Ak by sa v osnovách písalo, že je v poriadku mať sex so ženami aj s mužmi, nebolo by jednoduchšie mať ho s kamarátkami, s ktorými chodíte von a hráte sa s nimi?“ pýta sa. „Myslím si, že ľudia si volia jednoduchšiu cestu a niektoré deti by sa takto mohli stať homosexuálnymi,“ dodal.

Aj keď sa Cameron o vzťahoch mužov a žien vyjadruje veľmi pesimisticky, zdôrazňuje, že z dlhodobého hľadiska sú pre spoločnosť prospešnejšie, pretože prinášajú väčšiu hodnotu. Za najväčšiu radosť vo svojom súčasnom živote Cameron považuje svojich 11 vnúčat, ktoré sa narodili jeho trom deťom.

Pred desiatimi rokmi sa objavil v satirickom filme Brüno, v ktorom hrá herec a „provokatér“ Sacha Baron Cohen rakúskeho geja túžiaceho vyliečiť sa z homosexuality. Cameron mu radí: „Ženy sú pre nás dobré. Sú dobré aj napriek tomu, že sa nám zdajú byť desivo konvenčné. Irituje nás, že sa toľko sťažujú, ale potrebujeme to. Potrebujeme veľa vecí, ktoré sú na prvý pohľad otravné a iritujúce.“

Jedni s ním súhlasili, iní ho odmietli

Na Camerona sa prišiel do Lozorna pozrieť aj prevádzkar z Popradu Matúš. Mladý muž dostal pozvánku na podujatie e-mailom od Aliancie za rodinu a chcel sa o téme dozvedieť viac. Niektoré dáta, ktoré Cameron prezentoval, ho šokovali. „Ale nezdalo sa mi, že by sa snažil vytvárať demagógiu,“ dodal. Vo svojom okolí má homosexuálnych ľudí a bežne s nimi vychádza. Neodsudzuje ich ani ak majú partnerov.

Mama dvoch synov v puberte Lenka prišla na prednášku pripravená. O Cameronovi si toho veľa prečítala na internete a vedela, že je vylúčený z odborných asociácií a jeho vedecká práca nie je najpoctivejšia.
Na omšu a prednášky sa prišiel pozrieť aj bývalý šéf Matice Slovenskej Marián Tkáč, v súčasnosti člen predsedníctva strany KDŽP – Aliancia za Slovensko. Foto N – Robert Barca

„Moje dieťa chodí na cirkevnú školu a som mimoriadne rada, že tam chodí, lebo s tými hodnotami sa viem stotožniť. Ale to, ako sa tu pristupovalo k tej téme, to bolo veľmi jednostranné. Nevytvára to racionálny obraz. Pre mňa ako vedecky založeného človeka to boli tendenčne vybrané veci a neviem sa s nimi stotožniť,“ povedala Lenka.

Na prednášku prišla s kamarátom Danielom, ktorý pracuje v školstve, a ani on tvrdeniam Camerona celkom neuveril. „Nie je možné cez tie výskumy považovať homosexuálov za nejakú perverznú úchylnú sexuálnu odnož, ktorú by sme mali, nedajbože, nejakým spôsobom obmedzovať, likvidovať a eliminovať,“ hovorí. Zhodnú sa aj v tom, že klesajúca pôrodnosť nesúvisí s homosexualitou, ale so zvyšujúcou sa životnou úrovňou.

S Lenkou sa Daniel nezhodne na tom, či Slovensko má alebo nemá odmietnuť Istanbulský dohovor. Daniel to považuje za dobrý krok, pretože podľa neho nehovorí jasne o tom, že existujú len dva rody – mužský a ženský. „Verím tomu, že sme dobrí priatelia, ale v tomto napríklad nemáme názorovú zhodu,“ zasmeje sa Lenka.

Záujem médií farára nepotešil

Cameronovo turné po Slovensku vyvrcholilo práve v kostole v Lozorne, kde sa stretol aj s farárom Mariánom Kuffom, ktorý už tri roky bojuje proti „gender ideológii“ a Istanbulskému dohovoru. S iniciatívou Slovenský dohovor za rodinu navštívil už asi 80 kostolov.

Kostol v Lozorne vedie farár Vladimír Sabo. Keď sme zisťovali, či si na prednášku môžeme prísť urobiť niekoľko fotografií, od Saba prišla e-mailom zamietavá odpoveď. „Ako štatutárny zástupca (…) nepovoľujem Denníku N akékoľvek úkony spájané s dnešnou aktivitou v Rímskokatolíckom farskom kostole v Lozorne.“ Prečo? „Z dôvodu neakceptácie názoru Denníka N na ochranu života od počatia po prirodzený koniec.“

V telefonickom rozhovore potom farár tvrdil, že ak zákaz neuposlúchneme, budeme mať problémy s políciou.

Sabo však odmietol konkrétne vysvetliť, na čo sa jeho zákaz vzťahuje. Pri vstupe do kostola sme sa ho spýtali, či môžeme prednášku navštíviť a odfotografovať si Camerona. Po krátkom rozhovore mávol rukou a povedal, nech si pokojne fotíme. Novinári Denníka N nijako nenarúšali priebeh omše ani prednášky.

Farár však ešte v noci zaslal ďalší e-mail, v ktorom píše, že sme hrubo porušili jeho nesúhlasné stanovisko, a preto „zvažujeme a spracovávame návrh na trestné konanie“. „Či došlo k porušeniu a rušeniu bohoslužieb alebo porušeniu vlastníckych práv, prenechajme súdom,“ odpísal farár Sabo.

To, že ako novinári nie sme v Lozorne vítaní, sme pocítili počas omše, keď začal farár Marián Kuffa hovoriť o liberálnych médiách. „Ma fotia a najsprostejšiu fotku uverejnia,“ ukázal spoza kazateľnice na nášho fotografa. „To ukáže presný charakter redaktora a redaktorky. A čo ešte ten text. Samozrejme, zameraný proti Bohu, proti cirkvi.“ V kázni sa k médiám niekoľkokrát vrátil. Po Kuffových slovách začalo pár veriacich z kostolných lavíc okrikovať fotografa, aby odišiel.

Kuffovu kázeň a prednášku si nakrúcal aj Slovenský dohovor za rodinu, organizácia, ktorá farárove prednášky zverejňuje na YouTube. Po Kuffových slovách sa ľudia v kostole začali obracať aj na ich kamery, pretože nevedeli, komu patria.

Nesúhlasia s ním ani hostitelia

Tak ako sa Kuffa označuje za obeť liberálnych médií a pravidelne opakuje, že keď bol na návšteve v Bruseli, vyhrážali sa mu tam väzením, do polohy obete sa stavia aj Cameron.

Na prednáške v Bratislave tvrdil, že ak by ju predniesol v Amerike, za dverami by už na neho čakala polícia. V Lozorne tvrdil to isté, akurát dej zasadil do Veľkej Británie.

Je to pritom Cameron, kto sa názorových oponentov v minulosti snažil umlčať. Keď sa v roku 2013 chystal na turné po Poľsku, LGBTI organizácie pred ním varovali univerzity a žiadali ich, aby mu nedovolili vystúpiť na akademickej pôde. Nazývali ho šarlatánom a homofóbnym klamárom, a tak ich zažaloval za ohováranie. V roku 2017 mu dal súd definitívne za pravdu. LGBTI organizácia sa mu síce musela ospravedlniť za slovo „podvodník“, nie však za to, že ho označili za šarlatána a homofóba. Súd tiež zamietol odškodné 7-tisíc dolárov, o ktoré Cameron žiadal. Po vynesení rozsudku sa Cameron do Poľska víťazne vrátil. Pozvala ho krajne pravicová strana Ruch Narodowy.
Kostol v Lozorne. Foto N – Robert Barca

Slovenské LGBTI organizácie pred jeho príchodom zvolili inú taktiku. Na Cameronov príchod neupozorňovali. Jeho nenávistné vyjadrenia na adresu gejov sú totiž priamejšie a radikálnejšie než tie, ktoré šíria slovenské konzervatívne kresťanské organizácie.

Asi stovka ľudí v Lozorne sledovala, ako prepája homosexualitu s pedofíliou a tvrdí, že gejovia by nemali byť učiteľmi, lebo sú pre deti niekoľkokrát nebezpečnejší ako heterosexuálni učitelia. Čudoval sa, prečo americká vláda „naďalej míňa energiu na to, aby sa homosexuálne deti cítili rovnako dobre ako heterosexuálne“. Strašil tvrdeniami, že čím viac je v krajinách akceptovaná homosexualita, tým viac detí je v krajinách zneužívaných homosexuálmi.

Nemôžu takéto tvrdenia vzbudzovať nenávisť? „Pravda nemôže vzbudzovať nenávisť,“ odpovedal Erik Zbiňovský, ktorý je najmä úspešný rybár, no väčšinu svojho času v súčasnosti venuje práci pre Alianciu za rodinu a boju proti Istanbulskému dohovoru. S dlhými bielymi vlasmi a športovými okuliarmi zasadenými do vlasov patrí k neprehliadnuteľným účastníkom Kuffových prednášok.

Tvrdí, že s niekoľkými homosexuálnymi ľuďmi sa pozná vďaka tomu, že občas pomáha Kuffovi v Žakovciach. „Mám s nimi normálny vzťah. Myslím si, že sú trocha pomýlení, ale inak sú to takí istí ľudia ako vy alebo ja.“

Je presvedčený, že homosexualita sa dá liečiť, a preto je škoda, že bola vyškrtnutá zo zoznamu chorôb, pretože to znamená, že jej liečbu nemôže preplácať zdravotná poisťovňa.

Niektoré Cameronove tvrdenia však boli príliš aj na neho. Americký psychológ v Bratislave divákov vyzýval, aby homosexualitu postavili mimo zákona. „Ak budete mať dostatok guráže, možno docielite, aby sa homosexualita znova stala nelegálnou, a Brusel exploduje,“ povedal.

Zbiňovský si nemyslí, že toto je dobrá cesta. „Určite nie. Je to ich osobné rozhodnutie. Prekáža mi to, ale netrestal by som ich za to,“ hovoril zmierlivo.

Niektoré Cameronove veľmi radikálne vyjadrenia nepoznal. Američan napríklad v roku 2014 nedokázal počas rozhovoru odsúdiť doživotné väzenie pre gejov či dokonca trest smrti. „Trest smrti je už úplne mimo čiaru, čo sa týka katolíckeho učenia. Je to niečo, čo určite nepodporujeme,“ povedal rozhodne Zbiňovský.

A čo hovorí na Cameronove tvrdenia o konci ľudstva? „Ak ste počúvali moju prednášku, tak viete, že jeden z piatich bodov gender ideológie je práve dosiahnuť to, aby sa ľudia nerozmnožovali,“ odpovie.

Takže veríte, že existuje takéto sprisahanie? Zbiňovský sa schuti zasmeje. „Neviem, či je to svetový plán, ale keď si vezmeme relevantné dáta, aj z prednášky pána Camerona, tak je to tak.“
Erik Zbiňovský zo Slovenského dohovoru za rodinu. Foto N – Robert Barca

Ku Cameronovým názorom sa oficiálne neprihlásila ani Nadácia Slovakia Christiana, ktorá ho na Slovensko zavolala.

V Lozorne ho za nadáciu sprevádzal Andrej Ralbovský. Mladý muž, ktorý s nami nechcel hovoriť osobne, uprednostnil komunikáciu e-mailom. Zaslali sme mu teda otázku, či súhlasí s Cameronovou výzvou, aby sa homosexualita znova stala trestnou. „Podľa nášho názoru by veľmi pomohlo, keby sa zakázala aspoň propagácia homosexuálnych skutkov medzi deťmi,“ vyhol sa Ralbovský priamej odpovedi. Cameronove prednášky vníma ako cenný prínos do verejnej diskusie.

Veľmi ochotne nám v Lozorne vybavil krátke stretnutie s Paulom Cameronom a dodatočne si rozhovor vyžiadal na autorizáciu. Keď sme mu nevyhoveli, v odpovedi pripomenul, že „doktor Cameron v Poľsku vyhral súdny spor týkajúci sa zneváženia jeho dobrého mena a vedeckej reputácie“.

Práve pre tento rozhovor, ktorý sme s Cameronom urobili, sa farár z Lozorna Denníku N vyhráža trestným oznámením, pretože sme ho robili v predsieni kostola.

Najhlasnejšia kritika

Asi najhlasnejšie dala najavo svoj názor na prednášky v Lozorne pani Daniela. Upravená 64-ročná blondínka v kožuchu sedela v prvej lavici a niekoľkokrát prerušila Kuffovu prednášku. Napríklad, keď začal ľudí prosiť, aby neverili liberálnym médiám.

„Dá sa vôbec niekomu veriť v tejto republike?“ zakričala na kňaza. Chvíľu sa s ním doťahovala a vyčítala mu, že medzi farármi je veľa „nepodarkov“. Kuffa sa ju snažil odbiť otázkou, kedy bola naposledy na spovedi. „Keď bola dcéra na birmovke a to ma farár akurát poriadne nasral,“ povedala a kostolom sa niesol tak trochu zahanbený smiech. Keď Daniela začala používať vulgárne slová, vyzval ju, aby z kostola odišla. „My dvaja sa môžeme porozprávať potom, ja mám takých ľudí plný dom,“ odvetil jej Kuffa, za čo si od priaznivcov vyslúžil potlesk.

Danielu sme neskôr našli fajčiť pred kostolom. Predstavila sa ako podnikateľka zo Stupavy, vlastní železiarstvo. Prečo prišla? So šťavnatými prívlastkami o účastníkoch prednášky vysvetľovala, že bola zvedavá na to, koľko ľudí príde. „Mám 64 rokov, ale tak vymletého človeka som už dlho nepočula rozprávať,“ rozohnila sa.
lozorno

Ľudia v kostole posunkom naznačovali, že Daniela musí byť opitá, ale nebolo to tak. Vo chvíľach, keď Kuffovi zasahovala do kázne, sa organizátori radili, či na ňu nezavolajú políciu.

Daniela s prednášajúcimi nesúhlasila ani v tom, ako hodnotia gejov a lesby. „Poznám ľudí gejov. Je to nešťastie, lebo rodina sa s tým nevie zmieriť. Mám jedného známeho. Ten odvrhol vlastné decko. Hovorím mu, prosím ťa, nerieš to, to je jeho život a to nezmeníš, môžeš sa postaviť aj hore nohami.“

Cameron v rozhovore sám priznal, že v dávnejšej minulosti nebol presvedčený o tom, čo teraz hlása na svojich prednáškových turné. „Kedysi som bol liberálom. Možno taký liberálny ako ste vy,“ vrátil sa späť v čase. „Keď som získal titul, bol som presvedčený, že každý by mal mať možnosť praktizovať taký sex, aký chce. Pre mňa ako pre mladého muža bolo takéto tvrdenie uspokojujúce a týmto smerom sa vyvíjalo aj moje vzdelávanie. A potom, keď som sa zoznámil so skutočnými ľuďmi a pozrel sa na dáta, na viac dát, na viac ľudí, zistil som, že som sa mýlil,“ vysvetľoval svoj názorový prerod.

Na otázku, či si vie predstaviť, že by svoje presvedčenie v budúcnosti opäť zmenil, odpovedal, že ak ho presvedčia dáta, tak určite. Argumentačné fauly a vedecké chyby Camerona už popísalo niekoľko vedcov, no napriek tomu vo svojich prednáškach pokračuje.



Komunikácia s farárom Vladimírom Sabom

Štvrtok o 12.40

Dobrý deň !

Ako štatutárny zástupca RKC, Farnosť Lozorno, nepovoľujem Denníku N akékoľvek úkony, spájané s dnešnou aktivitou v Rímskokatolíckom farskom kostole v Lozorne so začiatkom od 16.30 do 22.00 h a rovnako tiež v areáloch RKC, Farnosti Lozorno, z dôvodu neakceptácie názoru Denníka N na ochranu života od počatia po prirodzený koniec.

Ďakujem za pochopenie a porozumenie.

PaedDr. ThDr. Vladimír Sabo, PhD., štatutár

Tento e-mail bol reakciou na to, že Denník N ešte pred prednáškou v Lozorne oznámil Nadácii Slovakia Christiana, že má záujem zúčastniť sa na podujatí a spraviť na mieste aj fotografie. Nadácia nám odporučila kontaktovať Erika Zbiňovského (Slovenský dohovor za rodinu) a ten o našom úmysle informoval farára Vladimíra Saba.



Piatok o 2.31

Z dôvodu hrubého porušovania nesúhlasného stanoviska štatutárneho zástupcu RKC, Farnosti Lozorno, zo strany Denníka N, ktorý si napriek výzve svojvoľne dovolil v priestoroch Rímskokatolíckeho kostola v Lozorne spracovávať interview bez súhlasného stanoviska štatutára a iných činnosti, úmyselne sústavne rušiacich účastníkov bohoslužieb v tom istom kostole počas obdobia uvedeného v oznámení o nesúhlasnom stanovisku kompetentného predstaviteľa, zvažujeme a spracovávame návrh na trestné konanie v zmysle aktuálne platnej legislatívy Slovenskej republiky.

PaedDr. ThDr. Vladimír Sabo, PhD., štatutár RKC, Farnosť Lozorno



Piatok o 10.20

Dobrý deň, pán Sabo,

kolegovia mi preposlali Váš mail, ktorý ste nám poslali dnes o 2.31. Spolu s kolegom sme Vám vďační, že ste nám včera pri vstupe do kostola povedali, nech si udalosť pokojne fotíme – považovali sme to za dodatočnú korekciu Vášho včerajšieho mailu. Nijako sme nenarúšali priebeh omše ani následného bloku prednášok, preto celkom nerozumieme Vášmu dnešnému mailu.

Rozhovor s pánom Cameronom, ktorý sme robili v predsieni kostola, nám tam zorganizoval sám organizátor jeho návštevy na Slovensku pán Andrej Ralbovský z Nadácie Slovakia Christiana. Počas rozhovoru sme takisto nikoho neobmedzovali.

Ešte raz ďakujeme za ústretovosť pri našej včerajšej návšteve.

Pekný deň.



Piatok o 10.42

Spravanie Dennika N podrobne mame zmapovane a nasledne ho analyzujeme. Do kostola ma pristup samozrejme kazdy, aj vy ste v nom vitani, ale ignorovat upozornenie vlastnika, resp. jeho pravneho zastupcu zo strany Dennika N povazujeme za ignoranciu legislativy pravneho statu. Ci doslo k poruseniu a ruseniu bohosluzieb alebo poruseniu vlastnickych prav, prenechajme sudom. Vo vasej odpovedi je zrejme, ze Dennik N sa pasuje aj do pozicie sudcov. S pozdravom Vladimir Sabo, statutar
Obrázok užívateľa
jurov
 
Príspevky: 368
Registrovaný: 31 Máj 2013, 08:39
Bydlisko: Bratislava

Späť na Diskusie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron