Bývalý farár: V cirkvi je veľa gejov

About gay & christians - o homosexualite a kresťanstve

Bývalý farár: V cirkvi je veľa gejov

Poslaťod jurov » 25 Jan 2019, 14:23

Bývalý farár: V cirkvi je veľa gejov, keď som písal na zoznamku, odpísal mi kolega

https://dennikn.sk/1358915/byvaly-farar ... mi-kolega/

Jaroslav Paulík pôsobil v katolíckej cirkvi pätnásť rokov. Keď sa biskup dozvedel, že je gej, zakázal mu stretávať sa s inými homosexuálmi. Z cirkvi musel nakoniec aj pre zhoršujúce sa zdravie odísť.

„Veľmi dlho som nevedel, že som gej. Zistil som to, až keď som bol farárom v malej dedine pri Brezne,“ začína rozprávanie o svojom živote bývalý kňaz Jaroslav Paulík. Nie je to naše prvé stretnutie, Jaroslav dlho zvažoval, či svoj príbeh verejne vyrozpráva. Napokon sa rozhodol, že to spraví.

V cirkvi nepôsobí už viac ako desať rokov. Odišiel, pretože mal zdravotné problémy a pre výhrady svojich nadriadených.

Mal asi 35 rokov, keď si začal uvedomovať, že ho priťahujú muži. Túžil sa o tom porozprávať, ale nevedel s kým. Jaroslav hovorí, že farári žijú oveľa osamelejší život, než si mnohí myslia. Raz večer, keď bol na fare opäť sám, otvoril si teletext, nalistoval zoznamku a uverejnil inzerát. „Gej kresťan hľadá gej kresťana.“

Zostal prekvapený, keď sa mu ozval kolega z diecézy a pár dní na to ďalší kňaz z vedľajšej diecézy. S jedným z nich sa stretol. „Hovoril mi, aké je to nevhodné a nemorálne. Ale ako sa dostal k tomu číslu? Veď aj on musel byť v tej erotickej zoznamke,“ smeje sa dnes Jaroslav. „Vidíte, a teraz má vysokú funkciu na Katolíckej univerzite. Kam to až dotiahol!“

Jaroslav si nespomína, že by sa v škole obšírnejšie venovali celibátu. „Modli sa, prijmi to ako kríž, obetuj sa Bohu,“ vymenúva rady svojich učiteľov, ktoré študentom podľa neho veľmi nepomáhali. O celibáte sa v škole hovorilo ako o bezženstve a vždy len v súvislosti so ženami. Keď ako tridsiatnik zistil, že ho priťahujú muži, nemal pocit, že sexom s nimi robí niečo zlé. „Ja som si myslel, že s mužmi môžem mať sex,“ vysvetľuje.

„Ale najväčší zážitok som nemal ani tak zo sexu, ako z tej blízkosti. Veľmi na mňa zapôsobilo, že muž sa dokáže správať nežne,“ opisuje svoje pocity Jaroslav. „Zrazu som o tom mohol s niekým hovoriť. Prešlo pár mesiacov a ja som sa zmieril s tým, že som gej a iný už nebudem.“

Bál sa, že neuživí rodinu

Kňazom chcel byť už ako dieťa. Odmala miništroval a páčila sa mu práca kaplánov. Ako tínedžera ho v kostole začali lákať do hnutia Nazaret. „Bolo to ešte na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov, a my sme boli radi, že za totality niekde môžeme otvorene hovoriť o Bohu a o svojej viere. Vtedy som ešte nevedel, čo je Nazaret za spoločenstvo.“

Neskôr sa ukázalo, že hnutie pripomína skôr sektu než náboženské spoločenstvo. V roku 2005 ho preto katolícka cirkev rozpustila.

„Viedli nás k tomu, že muž si má nájsť takú prácu, aby zabezpečil rodinu. Ale bol som veľmi chorý a nevedel som, či to zvládnem,“ spomína.

Jaroslav bol priemerným žiakom s podpriemerným zdravím. Mal alergie, astmu. Na škole mu neodporúčali študovať žiadne remeslo.

O rodine premýšľal najmä na gymnáziu, keď si našiel dievča. „Bola to taká študentská láska,“ hovorí Jaroslav. „Ale keďže som bol z kresťanskej rodiny, morálnou zásadou bolo, že spolu nemôžeme mať sex. No nehovorím, že sme sa nebozkali.“

Vzťah im vydržal tri roky. Keď Jaroslav skončil gymnázium v Kremnici a odišiel si urobiť nadstavbu do Prievidze, rozišli sa. Jaroslav robil na ekonomickom úseku vo fabrike v Prievidzi a pomaly sa začal lúčiť s tým, že si raz založí vlastnú rodinu. Keď odišiel na povinnú vojenskú službu a tam opäť dostal astmatický záchvat, bolo rozhodnuté. Stane sa kňazom.

Krátkodobé vzťahy sú viac tolerované

Nežnú revolúciu oslávil v seminári. V novinových stánkoch sa začali objavovať erotické časopisy a občas si ich kupovali aj študenti teológie. „V seminári sa nikto nepriznal, že si ten časopis kupuje. Ak to ktosi spomenul, tak len ako vtip, že keď si do seminára nemôže priviesť babu, tak si kúpi aspoň časopis,“ smeje sa Jaroslav.

V seminári sa tiež hovorilo, že jeden zo spolužiakov je gej a obťažuje iných chlapcov. Jaroslav však takú skúsenosť nemal. V tom čase ani veľa gejov nepoznal. „O jednom ženatom mužovi z našej dediny sa hovorilo, že je teplý. Niektorých chalanov z dediny vraj nahováral, aby s ním išli, a preto ho občas zbili. Ale nikto nevie, ako to naozaj bolo, vždy sa toho veľa nahovorilo,“ krčí plecami. Vie, ako ľahko sa klebety šíria a aké ťažké je brániť sa voči nim.

Až neskôr, keď sa sám začal stretávať s mužmi, zistil, že v cirkvi je viac gejov, než si myslel. „Mal som sex asi s troma kolegami, ktorí boli tiež teplí. Všetci sú doteraz kňazmi. Mnohí kňazi chodili do sauničiek so svojimi priateľmi. Aj jedného kolegu som takto stretol v saune. S priateľom ležali vedľa seba na lehátku, stále boli spolu,“ hovorí Jaroslav.

Postupne zistil, že kňazi si krátkodobé známosti vyberajú zámerne. Pri spovedi je podľa neho v takom prípade jednoduchšie oľutovať svoje hriechy. Ak sa už do niekoho zaľúbite a viete, že s tým človekom budete znovu, je to ťažšie.

„Raz za mnou prišiel kolega a povedal, že Jaro, počul som, že si teplý,“ opisuje Jaroslav. „Hovorím, že áno, je to tak. A on že: aj ja, ale ty nie si môj typ. Ja by som potreboval spoveď.“

Spovede boli veľmi rýchle. „Vždy som povedal iba to, že som sa prehrešil proti šiestemu prikázaniu, a ďalej som to nerozvádzal. Je to hriech smilstva a patrí tam sex, ale aj masturbácia. Rozhrešenie som dostal vždy.“

Úprimne priznáva, že keď začal objavovať svoju sexualitu, bol pomerne promiskuitný. Po pár mesiacoch sa mu to však začalo priečiť. Uvažoval o tom, že by si našiel stáleho priateľa, ale zároveň vedel, že to nebude fungovať.

Biskup mi zakázal kontakt s gejmi

Ľudí, ktorí o ňom vedeli, že je gej, pribúdalo a Jaroslav si bol istý, že sa to raz dozvedia aj jeho nadriadení. Približne v roku 2001 si ho zavolal vtedajší biskup Rudolf Baláž. „Spýtal sa ma, či som inak sexuálne orientovaný. A ja som povedal áno, som homosexuál.“ Biskup mu zakázal kontaktovať sa s inými gejmi, obával sa škandálu, že má v diecéze kňaza, ktorý je gejom.

Všetky kontakty Jaroslav nedokázal prerušiť. S niektorými z nich si aspoň esemeskoval. „Keď sa to biskup dozvedel, chcel ma na mieste vyhodiť. Vraj sú to chorí ľudia a ja mám iné poslanie,“ hovorí.

Jaroslava opäť presunuli na inú faru. Vedel, že mu dávajú poslednú šancu. „Začal som mať úzkosti z toho, že sa nemôžem stretávať s inými mužmi, nemôžem ich kontaktovať, s nikým nemôžem hovoriť o svojej orientácii. Začali sa letné prázdniny a ja som zostal úplne sám.“ Samoty sa bál zo všetkého najviac.

Erotická ememeska kolegovi ho stála miesto

Začali sa objavovať zdravotné problémy. Psychické aj fyzické. Jeden z kolegov mu odporučil psychiatra, Jaroslav súhlasil. Snažil sa dodržiavať biskupove zákazy, ale znova zlyhal. „Ten akt možno skutočne je proti Božím prikázaniam, ale ja som vnútorne cítil, že to nie je v rozpore s Božím plánom,“ vysvetľuje si Jaroslav túto situáciu.

„Nakoniec ma vyradilo to, že som sa o jednom kňazovi dozvedel, že je bisexuál, a preposlal som mu erotickú ememesku,“ hovorí. „A on s tým hneď utekal za biskupom.“ Pri spomienke na túto situáciu prevráti očami.

Po poslednom prešľape ho biskup poslal na sabatický rok. To znamená, že plat mu stále prichádzal na účet, ale kňazskú prácu už nerobil. Počas tohto roka nevedel, čo s ním bude. Či ho biskup vezme späť alebo nie.

Zdravotný stav sa ďalej zhoršoval. Bol anemický, mal zápalové ochorenia a k tomu ešte pribudli dva nálezy v hlave. Dva mesiace strávil v nemocnici. „Psychiater mi potom povedal, že to mohlo byť zo psychického stresu, z neistoty a napätia,“ hovorí.

Biskup mu odporučil, aby šiel na maródku, lebo ďalšiu šancu už ako kňaz nedostane. „Biskupa nezaujímalo nič iné, len aby som bol ekonomicky zabezpečený,“ hovorí Jaroslav. „V roku 2008 mi priznali plný invalidný dôchodok a biskup so mnou ukončil pracovný pomer. A dal mi 2000 korún z milodarov, aby mi zatvoril ústa.“

Obrázok

Môže byť gej kňazom?

O gejoch v katolíckej cirkvi, a zvlášť v tej slovenskej, sa veľa nehovorí. Túto tému minulý rok trocha pootvoril sekretár katolíckych biskupov Anton Ziolkovský. Bolo to v čase, keď sa slovenské i svetové médiá venovali škandálom sexuálneho zneužívania detí. Keďže väčšina obetí sú chlapci v tínedžerskom veku, naznačil, že deti zneužívajú najmä gejovia.

„Aj z týchto dôvodov katolícka cirkev zakázala prijímať do kňazských seminárov mužov so zjavnými homosexuálnymi sklonmi alebo s predchádzajúcou homosexuálnou praxou,“ napísal na Facebooku v auguste minulý rok.

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara tvrdí niečo iné. „Cirkev nikdy netvrdila, že za zneužívanie nesú vinu osoby s homosexuálnou orientáciou. Ak to vyslovili niektorí konkrétni predstavitelia, je to ich názor, nie učenie cirkvi.“ Budúcich seminaristov podľa neho môže diskvalifikovať „praktizovanie homosexuality či podpora homosexuálnej kultúry, nie homosexuálna orientácia ako taká“.

Vo vatikánskych dokumentoch sa tiež píše, že do seminára alebo na vysviacku nemôže pripustiť ani tých, „ktorí prejavujú hlboko zakorenené homosexuálne sklony“.

Katolícka cirkev si veľmi dáva pozor na to, aké slová pri téme LGBT ľudí používa. Dlhodobo sa vyhýba jednoznačným slovám ako gej, homosexuál alebo sexuálna orientácia. Vo svojich vyjadreniach ich nahradili slovnými spojeniami ako homosexuálne sklony, homosexuálna kultúra a homosexuálna prax. Ak by totiž priamo tvrdili, že do seminárov neprijímajú študentov-gejov, mohli by byť obvinení z diskriminácie na základe sexuálnej orientácie.

Kramara tvrdí, že aj gejovia môžu byť kňazmi. „Muž, ktorý pociťuje homosexuálne sklony, ale je hodnoverne schopný zachovávať zdržanlivosť, nemusí byť za každých okolností vylúčený.“

Dessmond Cahill je bývalý austrálsky kňaz, ktorý pracoval na veľkej štúdii o zneužívaní detí. Spájanie homosexuality so zneužívaním detí v cirkvi považuje za úplne nesprávne uvažovanie.

„Jeden z hlavných dôvodov, prečo bolo v cirkvi zneužitých oveľa viac chlapcov než dievčat, je v jednoduchšom prístupe k chlapcom, a to najmä k miništrantom a spevákom v zbore,“ vysvetľuje Cahill. Keď v Spojených štátoch v osemdesiatych rokoch povolili dievčatám spievať v zboroch, pomer obetí sa podľa neho začal vyrovnávať.

Keď ho vydierali, šiel na políciu

Jaroslav hovorí, že jeho nadriadení nevideli rozdiel medzi homosexualitou a pedofíliou. Začali ho obviňovať z toho, že na jednom z výletov zneužíval deti, a on im nedokázal vysvetliť, že deti ho nepriťahujú.

V spovedi o svojom živote je úprimný a otvorene sa rozhovorí, že ako farár sa raz tesne pred štyridsiatkou zblížil s jedným miništrantom. „Mal šestnásť, chodil na strednú školu. Boli sme si veľmi blízki.“

Chlapca vychovávali starí rodičia a občas ho doučoval matematiku a fyziku. Jaroslava často volali, aby k nim prišiel pozerať televíziu, pretože na fare žiadnu nemal.

„Chodil za mnou, niekedy sa ku mne aj pritúlil, povedal, nech ho škrabkám a ja som si dovolil aj to, čo som nemal,“ priznáva. Dnes vie, že to nebolo správne.

Keď mal chlapec asi 23 rokov, prišiel Jaroslava navštíviť. „Okradol ma a potom si odo mňa ešte začal pýtať peniaze, pretože jeho frajerka otehotnela a babka ich chcela vyhodiť z domu.“ Chlapec ho podľa jeho slov začal vydierať, že ak mu peniaze nedá, zájde na políciu.

Jaroslav mu trikrát zaplatil, no ako invalidný dôchodca nemal veľa peňazí a vyhrážky sa stupňovali, preto Jaroslav zašiel na políciu. „Povedal som im, že ma vydiera a aj kvôli čomu ma vydiera. Nevedel som, ako to vyhodnotia, ale chcel som, aby ho zastavili. Nakoniec vypočuli aj chlapca, bolo aj konfrontačné vypočúvanie,“ opisuje. Mimosúdne sa nakoniec dohodli, že mladý muž mu musí peniaze, ktoré získal vydieraním, vrátiť. Nikdy sa to nestalo a Jaroslav už tento spor otvárať nechcel.

Dnes Jaroslav pracuje v Česku a popri tom chodí na duchovné obnovy s kresťanskými mužmi. „Nie sú to gejovia, ale bežní muži, ktorí majú rodiny. Sú veľmi otvorení, berú ma veľmi dobre. Hovorím im, že sú mi ako bratia,“ uzatvára svoj príbeh. „Nie ako kňazi, ktorí sa navzájom oslovujú bratia, ale nesprávajú sa tak.“

Tento text ste mohli čítať vďaka vášmu predplatnému Denníka N.
Obrázok užívateľa
jurov

Re: Bývalý farár: V cirkvi je veľa gejov

Poslaťod Sebastian.RCC » 25 Jan 2019, 22:28

Zaujímavý a bolestný príbeh...
Inak, pokiaľ niektorí zastávame odlišný názor než tento bývalý kňaz, je to naša sloboda a osobná vec. Je možné prežiť zvyšok života bez sexu? Je možné prežiť život bez akéhokoľvek vzťahu? Určite, aj keď to môže byť náročné. Keď si volíš radšej bláznovstvo kríža, nik nemá právo ťa znevažovať. Chcem kráčať s tebou Pane, kamkoľvek pôjdeš...
Sebastian.RCC

Poslaťod Incubus » 26 Jan 2019, 18:35

Sebastian.RCC píše:Zaujímavý a bolestný príbeh...
Inak, pokiaľ niektorí zastávame odlišný názor než tento bývalý kňaz, je to naša sloboda a osobná vec. Je možné prežiť zvyšok života bez sexu? Je možné prežiť život bez akéhokoľvek vzťahu? Určite, aj keď to môže byť náročné. Keď si volíš radšej bláznovstvo kríža, nik nemá právo ťa znevažovať. Chcem kráčať s tebou Pane, kamkoľvek pôjdeš...

Pokiaľ ide iba o názor a osobné rozhodnutie jednotlivca, je to slobodná a osobná vec. Pokiaľ ide o nanucovanie tejto cesty iným, je to už trošičku rozdiel. ;)
Obrázok užívateľa
Incubus

Poslaťod Sebastian.RCC » 26 Jan 2019, 22:34

Myslím že dnes v tejto krajine nikto nenacujuce iným ako by mali žiť, každý si môže vybrať z množstva rozličných ponúk. Treba občas pripomenúť, že je možné žiť aj ináč, než hlása mainstream... Dnes, keď medzi ľuďmi chladne prirodzená láska, sa už klasické priateľstvo veľmi nepestuje a zvyčajne sa vyhľadávajú len sexuálne vzťahy. Verím ale, že človek môže prežiť zaujímavý a krásny život aj bez tamtoho, pokiaľ chce. Tá dávna evanjeliová ponuka stále platí...
Sebastian.RCC

Poslaťod Incubus » 27 Jan 2019, 08:04

Sebastian.RCC píše:Myslím že dnes v tejto krajine nikto nenacujuce iným ako by mali žiť, každý si môže vybrať z množstva rozličných ponúk. Treba občas pripomenúť, že je možné žiť aj ináč, než hlása mainstream... Dnes, keď medzi ľuďmi chladne prirodzená láska, sa už klasické priateľstvo veľmi nepestuje a zvyčajne sa vyhľadávajú len sexuálne vzťahy. Verím ale, že človek môže prežiť zaujímavý a krásny život aj bez tamtoho, pokiaľ chce. Tá dávna evanjeliová ponuka stále platí...
Nejde o to žiť tak, ako hlása mainstream, ale o to netýrať sa zbytočne preto, lebo niekto iný vraví, že to je "evanjeliová ponuka". Tvoja viera, že človek môže prežiť zaujímavý a krásny život aj bez "tamtoho" je síce naivne sladká, ale už len preto, že to nazývaš "tamto" ukazuje, ako ďaleko ide od reality. Kým ti vládne strach, neriadiš sa evanjeliom.
Obrázok užívateľa
Incubus

Poslaťod Sebastian.RCC » 27 Jan 2019, 17:59

Určite je to ponuka vychádzajúca z evanjelia (Mt.19; 12), a sú tam aj iné texty, no pochopenie a rozhodnutie je na človeku. Ja som sa kedysi stotožnil s tým, a nepociťujem to ako ponižujúce a neznesiteľné bremeno (Mt.11; 30). Alebo sa spýtaj aj iných, čo sa podobne rozhodli. Základným motívom tu nebol strach, ale hlboké presvedčenie o správnosti cesty; nekradnem preto že sa bojím trestu, ale preto že zlodejina sa mi prieči.
Myslím si, že tam kde ide o silný návyk, trebárs ako na alkohol, býva desivá už len predstava celoživotnej abstinecie. Ale najhoršie je na tom taký, ktorý si so závislosťou ani nepraje skoncovať, ten ťažko uverí že život bez drogy je predsa len lepší a že abstinenti sú možno šťastnejší...
Sebastian.RCC

Poslaťod Incubus » 27 Jan 2019, 18:38

Len pre klarifikáciu: uvedomuješ si, že pripodobnenie k alkoholikom môže vyznieť docela urážlivo, že? Alebo ti to nevadí?

Verím, že sú ľudia, ktorí uverili, že ich cestou je to, čo popisuješ ty ako "celoživotná absencia". Verím, že chcú byť šťastní. Verím, že oni veria, že Boh im to šťastie dopraje v budúcom živote za to, aké veľké bremeno mali v tomto. Ale neverím v to, že je to bremeno, ktoré od nich Boh reálne chce. Je to ale zaujímavé - vidíš tu pred sebou svedectvo človeka, ktorý sa predtým rozhodol ísť cestou, ktorú ty popisuješ. Maximum, čo sa k tomu zmôžeš, je povedať, že je to "Zaujímavý a bolestný príbeh...", ale samozrejme k tomu musíš povedať o bláznovstve kríža. Ako keby to bola taká malá milá barlička - keď je niečo iracionálne, ale cítim, že moja viera mi to hovorí, poviem "bláznovstvo kríža". Čo mi v tom celom chýba je skutočne počúvať. Naučené či veľmi dúfajúce formulky o "zlom mainstreame" a "klasickom priateľstve", to je také... odtrhnuté od života. Chápeš, je iné povedať "ja toto žijem, ja toto prežívam takto" a podobne a je iné vysúkať zo seba "takto by sa to malo, takto to Boh chce". A to je to, čo z tvojich úst akoby nezaznieva, alebo to tam nejak neviem v týchto príspevkoch vidieť. Vidím "takto to Boh chce", ale nevidím "ja toto prežívam takto". A to teraz nehovorím o "strane B", alebo ako je po novom označovaný prúd LGBT, ktorí vidia svoju cestu v celibáte - aj tam sa dajú nájsť svedectvá, ktoré vedia byť osobné a prínosom. Aj keď je tiež pravda, že čoraz častejšie sa stáva, že ľudia, ktorí tieto svedectvá priniesli, po 20 rokoch prichádzajú so svedectvom, ktoré už nehovorí to isté.

Pokiaľ chceš ísť na to Písmom a rozhodneš sa namiesto svojho prežívania vytiahnuť citáty, preventívne teda s tým skúsim aj ja a odporučím ti Pieseň piesní. Prečítať. Celé. A nebrať to v tom význame, ktorý zvyknú prisudzovať biblisti starší ako 80 rokov. Nejedná sa o žiadnu alegóriu, či metaforu toho, ako Boh miluje svoju Cirkev. Prečítaj to pokiaľ možno bez žiadnych pomocných prvkov, bez žiadnych vysvetľujúcich pasáží, bez žiadnych okrás. Skrátka tabula rasa.
Obrázok užívateľa
Incubus

Poslaťod Sebastian.RCC » 27 Jan 2019, 20:23

Je mi ľúto, nevedel som dať iný príklad k sexualite ako k droge, ako k závislosti. Ako viem tak píšem, nie som majster reči. Chcel som tu povedať len toľko že mňa osobne oslovila jedine katolícka cirkev, s jej pohľadom sa radostne stotožňujem a nevidím v tom pre seba nijaký problém... Za onoho kňaza a za ľudí v podobných ťažkostiach sa môžem aspoň modliť. Aj za seba, aby som sa Bohu páčil stále viac, a aby som sa raz nedostal do toho čo nechcem... Som presvedčený že Pán odo mňa chce, aby som ono bremeno niesol. Čo nevidím ako problém je celibát, z toho si veru ťažkú hlavu nerobím. Vadí mi len osamelosť, ale to už je druhá vec. Nech sa deje Božia vôľa.
Ahoj a nehnevaj sa. :-)
Myslel som si že napriek svojej viere alebo presvedčeniu si na tomto fóre s niekym porozumiem.
Sebastian.RCC

Poslaťod Incubus » 27 Jan 2019, 21:42

Dobre, to je dobrý začiatok: "Som presvedčený že Pán odo mňa chce, aby som ono bremeno niesol." Toto je to osobné, čo hľadám. Čo každý z nás hľadá. Ohľadom celibátu a osamelosti, inu: celibát nie je "no-sex" rule, je to tiež "no-partner rule" a, obávam sa, že práve to hľadáš. Lenže keď vidíš sexualitu ako drogu, jasné, že celé to bude určitým spôsobom reflektovať na celibát. Práve preto ti odporúčam Pieseň piesní. Ono, je to vlastne zaujímavé, že svojim spôsobom erotická báseň sa dostala do Biblie, nie? Nutno sa pýtať prečo. Ale to už je tiež na interpretácii a na pochopení a na rozhodnutí.
Obrázok užívateľa
Incubus

Poslaťod Sebastian.RCC » 27 Jan 2019, 22:17

Vysvetlím ti to jednoducho, mám o tom predstavu: Nechcem partnerský vzťah, netúžim po tom a ani viac túžiť nechcem. Čo ma sužuje je hlboká osamelosť, možno ako dôsledok odmietania vzťahov. Momentálne mám možnosti začať si zo ženami (kolegyňa, suseda), len neviem kam by to onedlho takto prišlo... Ako niekomu vysvetlíš, že potrebuješ priateľstvo alebo lásku, ale netelesnú?
Možno je hlúpe verejne rozoberať svoje starosti, ale asi je lepšie povedať tu niečo, než nič. Tak si beriem svoj kríž a idem...
Dobrú noc a vďaka.
PS: Niektorí nie sme ani do manželstva ani do kláštora, a hľadáme nejakú svoju cestu, aby sme životu dali zmysel. Ale aj keby sme ju nenašli, nebude to tragédia, ak to tak malo byť...
Písmo mám rád, Veľpieseň som si čítal viac krát, vidím v nej mystické obrazy o budúcom vtelení Krista.
PPS: Ty mi pripadáš ako vychovávateľ diskutérov a recenzent ich príspevkov na fóre. Nenechal si na mne nitku suchú. Ale ja som sa sem prišiel len porozprávať a nie pobiť sa. :-)
Ahoj
Sebastian.RCC

Ďalší

Späť na Diskusie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia